tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.4.2016

Turunçgil üreticileri: Banka borçları ertelensin!

Turunçgil üreticileri: Banka borçları ertelensin

Çukurova’da ihracat krizinden etkilenen narenciye üreticileri bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesini talep ediyor.

Çukurova bölgesinde Rusya pazarına yönelik narenciye üretimi yapan üreticiler, ihracat kapılarının kapanmasının ardından darboğaza girdi. Bankalara olan kredi borçlarını ödeyemediklerini belirten üreticiler, borçların ertelenmesi ya da yeniden yapılandırılmasını talep ediyor.

Ortadoğu’daki savaş ortamı ve Rusya ile bozulan ilişkiler sonucu ciddi zorluklarla karşı karşıya kalındığını söyleyen Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, çözüm bulunamaması halinde narenciye üreticinin iflas noktasına geleceğini dile getiriyor.

Bakanlık ve bankalar ortak hareket etmeli

Sorunun çözümü için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve bankaların ortaklaşa hareket etmesi gerektiğini söyleyen İncefikir, “Bankacılık sektörünün spekülasyonlara neden olmaksızın borçları yeniden yapılandırma yoluna gidebilir. Bu, üreticilerin belli bir süre de olsa rahatlamasını sağlar” diyor.

Narenciye üreticinin elinde kalacak

Rusya ve Ortadoğu pazarlarına yönelik üretim yapıldığı için Akdeniz bölgesi üreticilerinin diğer bölgelere oranla daha yoğun bir kriz içine girdiğini dile getiren İncefikir, “Sadece Rusya’da tüketilen bir narenciye tipi üreten üreticilerinin elinde 2-3 bin ton ürün kalması riski var. Üretici bu ürünü iç piyasada tüketemez. Talep olsa bile zararına olur” yorumunu yapıyor.

Turizme gösterilen kolaylık tarıma da sağlanmalı

İncefikir, “Bazı bankaların üreticilere kredi vermekte çekince gösterdiğini hatırlatarak, “Rusya krizi sonrası turizm sektörüne sağlanan belirli kolaylıkların tarım sektörüne de sağlanmasını bekliyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.