tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.4.2016

Trakya buğday virüsüyle karşı karşıya

Trakya buğday virüsüyle karşı karşıya

Trakya’da buğday arazilerinde erken sararma krizi yaşanıyor. 120 bin hektarlık alandaki yaşanan soruna henüz cinsi tespit edilemeyen bir virüsün neden olduğu belirtildi.

Trakya bölgesinde buğday üreticileri ürünlerde yaşanan erken sararma nedeniyle alarma geçti. İlk olarak Edirne’de görülen, ardından Tekirdağ ve Kırklareli’ndeki buğday arazilerine de yayılan sorun için tespit çalışmaları başlatıldı. İlk izlenim itibariyle sarı pas hastalığına benzetilen sararmanın daha önce bölgede görülmeyen bir virüs cinsinden kaynaklandığı düşünülüyor.

İlaçlı mücadeleden sonuç alınamadı

Bölgede özellikle erken ekim yapılan tarlalarda tespit edilen hastalık buğdayların erken sararması ve uzamalarının durmasına neden oldu. Hastalık ilk olarak geçtiğimiz yıl Bulgaristan sınırındaki Sırpsındığı köyünde görüldüğünü belirten Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, yapılan ilaçlı mücadeleden sonuç alınamadığını söyledi.

Kışın sıcak geçmesi etkili oldu

“Hastalığın gelişiminde sıcak geçen kış aylarının etkili olduğunu düşünüyoruz” diyen Yorulmaz, tarlalardan alınan örneklerin tespit amacıyla Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne gönderildiğini de ekledi. Edirne Merkez ilçesinden Karakasım Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Bağcı ise, “Hastalığın blgemizde havaların mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle arazilere dadanan bir çeşit kör sinekten kaynaklandığını tahmin ediyoruz” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.