tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.3.2016

Biber ve nara da yasak!

Biber ve nara da yasak!

Rusya Türkiye’den biber ve nar alımını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Böylece uçak krizinin ardından 2016 başında yasaklanan bir dizi sebze-meyve ürününe biber ve nar da eklenmiş oldu.

Uçak krizinin ardından Rusya’nın Türkiye’den ithalatını yasakladığı tarım ürünlerine biber ve nar da eklendi. Rusya Hayvan ve Bitki Karantina Servisi’nden (Rosselknoznador) yapılan açıklamada, Türkiye’den biber ve nar alımının bugünden itibaren geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

“Sağlıksız ürün” açıklaması

Rosselknoznador tarafından yapılan açıklamada “Türkiye’nin Rusya’ya sistematik olarak sağlık koşullarına uygun olmayan ürünler göndermesi” karara gerekçe olarak gösteriliyor. Yasak, doğrudan veya üçüncü ülkeler üzerinden de tüm biber ve nar ithalatı için geçerli olacak.

Listeye onlar da eklendi

Kasım ayında düşürülen Rus uçağının ardından Türkiye’den yapılan ihracata kısıtlamalar getiren Rusya, yeni yıl ile birlikte de domates, hıyar, portakal, mandalina, nektarin, elma, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, renkli lahana, brokoli ve karanfil gibi ürünlerinin ithalatını yasaklamıştı.

2 ton biber geri gönderilmişti

Rosselknoznador son olarak Şubat ayının başında Türkiye’den gelen 2 ton biberin ülkeye girişine izin vermemişti. Yıl başında başlayan ambargonun kapsamına girmeyen biberler ile ilgili “Yapılan incelemeler sonucunda zararlı bir böcek tespit edildiği için ürüne izin verilmedi” açıklaması yapılmıştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.