tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.3.2016

Uzayan vadeler kriz alarmı veriyor!

Uzayan vadeler kriz alarmı veriyor!

Tarımda 18 aya kadar uzayan vadeler her kesim için ödeme güçlüğü yaratıyor. tarlasera, Türkiye tarımının kronik sorunu haline gelen uzayan vadelere karşı çözüm önerilerini uzmanlara sordu.

Tarımda vade sürelerinin 18 aya kadar uzaması üreticiden tedarikçiye, bayiden ithalatçıya herkesi zora sokuyor. İlaç, gübre, tohum, işçilik ve mazot maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle üretici beklediği kazancı sağlayamıyor. Borçlar ödenemeyince vadeler sürekli öteleniyor ve sektörün tüm bileşenleri zincirleme olarak ödeme güçlüğüne düşüyor.

İflaslardan endişe ediliyor

Tarım uzun yıllardır sürdürülen politikalar sonucu sermayesini yitirmeye başladı. Arazilerin miras yoluyla bölünmesi işletmelerin ekonomik olmasını imkansızlaştırdı. Küçülen işletmeler kâr üretemez, hatta ihtiyacı bile karşılayamaz duruma geldi. Nakit döngüsü bozulunca, mevcudu işleyebilmek için vadeler de hasat-harman mantığı ile gittikçe uzadı. Böylece oluşan düşük kâr eğiliminin yakın gelecekte art arda iflaslara neden olabileceğinden endişe ediliyor.

Plansızlık en önemli sorun

Tarımda bir üretim planı olmadığını vurgulayan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, üreticinin hangi ürün para ederse oraya yönlendiğini, oluşan arz fazlasının ürün fiyatlarını düşürürken vadeleri de uzattığını söylüyor. Tosun, “Üretici borcunu zamanında ödeyemiyor, ilave kredi ve vade farkı ödemek durumunda kalıyor. Bu durum girdi temin eden bayilere de olumsuz olarak yansıyor. Bayilerin yıllık tahsilat yüzdesi neredeyse yüzde 50-60. Vadelerin uzaması en çok aracıların işine gelse de orada da ciddi bir para kaybı söz konusu” diyor.

Yeni teknolojiler gecikiyor

Ekonomik zorluklarla, banka kredileri ile başa çıkmaya çalışan bayi ve firmalar ise faaliyetlerini zorunlu olarak teknik boyuttan tüccarlık boyutuna taşımak zorunda kalıyor. Bu durum ucuz ve niteliksiz üretim anlayışına doğru bir kaymaya neden oluyor. Yeni teknoloji ve yatırımlar da gecikiyor. Kalite ve standardı yakalamak zorlaştıkça ürünün satış fiyatı da düşüyor.

Banka kartları amaç dışı kullanılıyor

Diğer bir çözüm yolu ise banka üretici kartlarının amaç dışı kullanılmasının önlenmesi ve Çiftçi Kayıt Sistemi esasına göre gübre, mazot, ilaç, tohumun sınırlı taksitlerle kullandırılması. Ürün bedelleri için yapılan ödemelerin masraf ayaklarının da belli karşılıklar içinde kullandırılması da dile getirilen bir diğer öneri.

Vadeler yasayla sınırlandırılmalı

SFT Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Gündüz sorunun çözümü için hükümet ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı işaret ediyor. “Vade süreleri yasal yollarla düzenlenebilir ve mücevherat veya elektronik sektöründe olduğu gibi 60-90 gün ile sınırlandırılabilir” diyen Gündüz, “Bu şekilde hem üretici hem de tüketici korunur. Satışlarda da marjinal bir düşüşün yaşanmaz” yorumunu yapıyor.

Uzayan vadeler tarımı uzun vadede güç bir krize sokacak tehlikede. Bu yüzden çözüm önerilerini kapsamlı değerlendirmek gerekli. Bunun içi üreticinin kâr ederek üretebilmesini sağlayabilmenin yollarını bir an önce bulmak gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.