tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.3.2016

Akdeniz'de 900 yılın kuraklık rekoru

Akdeniz

NASA, Türkiye’nin de aralarında olduğu Doğu Akdeniz ülkelerinde bin yılın en kurak günlerinden geçtiğini açıkladı. Tarımsal üretimi doğrudan etkileyen kuraklık rekoru hem doğal hem insan kaynaklı.

NASA, Türkiye tarımının da kalbinin attığı Doğu Akdeniz kıyılarında bin yılın en ağır kuraklığının yaşadığını açıkladı. NASA’ya göre 1998 yılında başlayan kuraklık dalgası son 900 yılın en yüksek değerlerine ulaştı. Kuraklığın nedeni ise hem doğal etkenler hem de iklim değişikliği.

Bin yılın en zor günleri

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) New York’ta bulunan araştırma enstitüsünden uzmanlar son 900 yıla ait kuraklık verilerini incelerken korkutucu bir gerçeğe ulaştı. Buna göre Akdeniz’in doğusunda bin yıllık kuraklık rekoru kırıldı. 1998-2012 dönemi ise son 500 yılın rekorunu yüzde 50 ile aşarak tarihe geçti.

Sebze-meyvenin merkezi alarm veriyor

NASA’nın hazırladığı iklim simülasyonlarına göre kuraklıktan en çok etkilenen ülkelerden biri ise Türkiye. Sebze-meyve üretiminin kalbinin attığı Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan Yunanistan, Kıbrıs, İsrail, Filistin, Lübnan ve Suriye de kuraklık haritasında kırmızıya boyanmış olan diğer ülkeler. Etkileri hala süren 14 yıllık su kıtlığı rekoru tarım arazileri doğrudan etkiliyor.

Anormal değerler insan kaynaklı

Araştırmayı yürüten NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden Ben Cook’a göre kuraklığın tek nedeni asırlar süren doğal ısı ve nem değişiklikleri değil. İnsan kaynaklı iklim değişikliği de bu olumsuz rekorun kırılmasına yardımcı olmuş durumda. Cook, “Son iklim anormalliklerini incelediğimizde buna insan kaynaklı iklim değişikliğinin sebep olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuşuyor. Araştırma ekibinden Yochanan Kushnir ise, “Akdeniz gelecekte iklim değişiminden en çok etkilenecek bölgelerden biri” uyarısını yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.