tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.9.2015 10:09:06

Üreticiye miyaz sineği uyarısı

Özellikle bağ, bahçe ve hayvancılığın olduğu bölgelerde sıkça görülen miyaz sineği, larvaları ile gözlerde hastalığa yol açarak bu arazilerde çalışan kişilerin sağlığını tehdit ediyor. İri cüsseli, mavi, yeşil, sarı renkli görünüme sahip ve larvalarının 2 milimetre büyüklüğünde olduğu küçük ve şeffaf miyaz sinekleri, hayatta kalabilmek için başka canlılara ihtiyaç duyuyorlar. Bu yüzden de larvalarını genelde koyun, keçi gibi hayvanların göz veya burun deliklerine bırakıyorlar. Larvalar burada olgunlaşınca toprağa düşerek, orada erişkin haline geliyorlar. Kimi zaman insanların da göz, burun, kulak, yaralı doku, ağız ve diş etine de larva bırakabilen ve rahatsızlık veren bu canlılara karşı özellikle bağ, bahçe, tarla ve hayvancılıkla uğraşanların dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu sinek cinsi özellikle yemiş bahçelerinde, hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerde görülse de nadiren evlerde de rastlanabiliyor. Yaz aylarında özellikle en aktif oldukları zaman dilimi ise sabah saat 10.00 ile ikindi vakti arası. Miyaz sineğinin larvalarını göz tabakasına püskürtmesinden birkaç saat sonra gözde yanma, kaşıntı, ağrı, ışığa karşı hassasiyet, şişme ve kızarıklık gibi belirtilerin görülebildiği ve larvaların gözden buruna da geçebilme tehlikesinin olduğu bilinmekte. Bu gibi durumlarda tedavi için larvanın çeşitli yöntemlerle dokudan uzaklaştırılması gerektiği önemle vurgulanıyor. İnsanların kendi imkanlarıyla göze çiğ et koyma, limon suyu veya sirke damlatma, ot yakıp dumanını göze tutma gibi yöntemleri farklı sorunlara da yol açabilir. Bu durumla karşılaşan hastaların bir göz doktoruna başvurması ve göze uyuşturucu solüsyon damlatılması öneriliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.