tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.5.2015 08:19:44

Kaliforniya'da kuraklık alarmı

ABD'de tarım üretiminde önemli bir yere sahip Kaliforniya eyaletinde, kış aylarının yine az yağışlı geçmesi nedeniyle kuraklığa karşı önlemler alınmaya başlandı. ABD Kuraklık Gözlem Grubu'nun son raporuna göre, yüzde 93'lük bölümü "aşırı kurak" olarak değerlendirilen ve dört yıldır kuraklıkla mücadele eden Kaliforniya'da kuraklık rekor seviyeye ulaştı. Bu nedenle eyalette su tasarrufuna ilişkin önemli kararlar alınmaya başladı. Kaliforniya Valisi Jerry Brown'ın kuraklıkla mücadele için 1 milyar dolarlık plana imza atmasının ardından son olarak eyalette zorunlu su kesintilerine gidileceği açıklandı. Yağışlar çözüm olmayabilir Kaliforniya halkı, eyaletin kuzey ve güney bölgelerini bir süreliğine etkileyen aşırı yağmurlar sonrasında dört senedir etkisini gösteren kuraklığın şiddetini yitireceğini düşünse de uzmanlar yağmurların boş bir kovada bir damla niteliği taşındığını düşünüyor. Eyaletin son 1200 yılın en ağır kuraklık dönemiyle karşı karşıya olduğunu belirten uzmanlar, yoğun yağışların topraktaki suyu yükseltmeye yetmeyeceğini, uzun süredir devam eden kuraklık nedeniyle yağmur sularının toprak tarafından kısa sürede emileceğini belirtiyor. Kaliforniya'da kuraklığın doğuracağı sonuçlar ise sadece eyalet sınırlarında değil, dünya tarımındaki rolü nedeniyle eyalet sınırlarının da ötesinde. 2015 yılı için Kaliforniya'da kuraklığın getirdiği ekonomik kaybın 3 milyar dolar düzeyinde olacağı tahmin ediliyor. Dünyadan tarım gündemini tarlasera Mayıs sayısında takip edebilirsiniz...

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.