tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.4.2015 13:33:56

Bebe cevizinin gizemi

Anavatanı Endonezya’da bulunan Banda Adaları olan Hint cevizi ya da ‘küçük hindistan cevizi’ özellikle gurmelerin çok sevdiği bir baharat olarak biliniyor. Portakal ağacının dalına benzeyen bu ağacın meyvesini dalında  görenler, ilk başta dışındaki sarı meyve kısmına aldanıyor, meyvenin içini açınca karşılarına çıkan kırmızı ipliksi yapıyı soyup da hint cevizi çekirdeğinin mistik kokusuyla başbaşa kalıyor. Fındık ve ceviz rası bir boyuttaki bu sert çekirdek, Türkiye’de aktarlarda ‘bebe cevizi’ ya da en bilinen adıyla ‘muskat’ olarak satılıyor. Her şekle giriyor İsmi sebebiye hindistan ceviziyle sıklıkla karıştırılsa da, Myristica fragrans nev-i şahsına münhasır bir baharat olarak yüzyıllardır mutfaklarda kullanılıyor. Hint cevizi meyvesi ve çekirdeği neredeyse aynı tatta ama tüm dünya bu çekirdeğinden rendelenerek çıkarılan baharatı ‘her yemeğe uyacak tropik bir aroma’ olarak tanıyor. Muskat çekirdeğini kurutup, en ince rendeyle rendeleyerek elde edilen bu baharat, safrana benzeyen bir tada sahip. Özellikle Hint mutfağında çok kullanıldığı gibi, Avrupalılar tarafından da seviliyor ve hem tatlılara, hem çorba ve sebze yemeklerine konuluyor. Japonlar onu köri sosu yaparken kullanıyor, Karayipler’de ise içeceklere konuluyor. Beşamel sosa da yakışan muskat, çörek, kek ve kurabiyelerde de kullanılıyor. Yüksek dozda ölüm tehlikesi! Antiseptik ve iştah açıcı özellikleri olan muskat aynı zamanda mideye iyi geliyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Ancak yüksek dozda alınması oldukça sakıncalı; yüksek dozda alındığında ‘halüsinatif’ etkileri olduğu gibi, zehirlenmelere de yol açabiliyor. Bu sebeple yemeklerde ya da içeceklerde kullanırken oldukça az dozlarda denenmesi tavsiye ediliyor. Türkiye’de yalnızca aktarlarda Ender olarak bulunabilen bu meyvenin fiyatı oldukça yüksek ve yalnızca tropik yerlerde yetişiyor. Bugüne kadar muskatı Türkiye’de yetiştirmeyi deneyenlerin pek başarılı olamadığı gelen duyumlar arasında. Uzmanlar Mersin ve Adana gibi sıcak bölgelerde deneme yapılmasını tavsiye ediyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.