tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.2.2012 13:17:03

Kardelen buğdayları geliyor

Avustralya’daki Tahıl Araştırma ve Geliştirme Derneği (GRDC), dona bağlı olarak yaşanan ekonomik kayıpları en aza indirmek için don dayanımı yüksek olan yeni buğday ve arpa türlerinin geliştirilebileceğini öngörüyor. GRDC’nin dona karşı dayanıklı olduğu saptanan gen kaynaklarıyla ilgili projelerinin sonuçları şubat ayının sonunda açıklanacak.

Görevli Ben Biddulph, don olaylarında meydana gelen zararı ölçmenin zor olduğuna dikkat çekiyor. “Don meydana geleceğini önceden kestirmek imkansızdır ve zarar da anında gözler görülür bir hal almaz. Ayrıca nihai mahsulü etkileyen pek çok başka faktör de bulunuyor” diyen Biddulph, devam ediyor: “Bu durum yıllar içinde buğday ve arpa çeşitleri arasında don dayanımı bakımından küçük farklılıklar olduğu varsayımına yol açtı. GRDC’nin girişimiyle farklı bölgelerde kurulan don görüntüleme tesisleri daha kesin ve yinelenebilir ölçümler yaptılar. Araştırmalar şunu gösteriyor; buğday için -2, arpa için -6 derecenin altı gibi sert donlarda bütün çeşitler eşit ölçüde duyarlı. Ancak daha ılımlı don koşullarında genetik farklılık anlam kazanıyor. Örneğin Keel, Sloop, Schooner ya da Japon menşeli arpa türleri daha yüksek bir dayanım sergiliyor.”

Gelecekteki araştırmalar dayanım kaynaklarını bulmayı ve yeni çeşitlerin don duyarlılığını geliştirmeyi hedefliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.