tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.12.2014 09:31:54

Vahşi sulama nedeniyle Ege çöl olabilir

Türkiye Sulama Kooperatifi Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, Küresel Isınma Ve Kuraklıkla Mücadelede Su Kullanıcı Örgütleri Ve Modern Sulama Sistemlerinin Önemi Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, küresel ısınma nedeniyle Türkiye’nin çölleşme tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Damla sulamaya geçilmediği takdirde çölleşmenin başlayacağını belirten Uysal, ilk kuraklaşmanın ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde olacağını söyledi. Gediz, Küçük ve Büyük Menderes ile Bakırçay’ın da çok kirlendiğini ve bu nehirlerin bir an önce kirlilikten kurtarılması gerektiğini ekledi. Türkiye küresel ısınma risk grubunda bulunuyor ve 112 milyar metreküp su rezervinden 41 milyarı kullanılıyor. Bu miktarın yüzde 75’inin tarımda kullanıldığını belirten Uysal, “Suyu, tarımla birlikte ele almak gerekiyor. Suyu kontrol altına almak mecburiyetindeyiz. Milli Su Konseyi kurulması büyük önem taşıyor. Su kaynaklarının tüketilmesi kadar korunması da önemli. Çevresel atıkların su kaynaklarına verdiği zarar, tüketicinin sofrasına kadar ulaşabiliyor” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.