tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.11.2014 14:58:26

Domatesin lezzeti iri tiplerde gizli

 

Domateste lezzet ve işlevlilik iri tiplere bir araya geliyor. tarlasera Kasım sayısında Antalya’da üreticilerle görüştü ve iri tip domates pazarını sahada inceledi. Kamuoyunda sebze-meyve ürünlerine dair spekülasyonların tavan yaptığı 2000’li yıllarda büyük tip domatesler olumsuz imaj yüklenen ürünlerdendi. Şimdi ise ürünlerin sağlıklı olup olmadıklarının boyutlarıyla ilgisinin olmadığı gerçeği artık yavaş yavaş zihinlere oturuyor. İri tip domatesler özellikle lezzetleriyle popülerliğini giderek arttırıyor.

Hem lezzetli hem kullanımı kolay

Son 3-4 yıldır iri tipler pazarın en fiyakalı domatesleri olma yolunda. İri tip domateslerin tek avantajı lezzeti değil. Homojen yapısı da fast food ürünlerinde, sandviçlerde, kahvaltılarda kullanımını kolaylaştırıyor. tarlasera Antalya’da domates üreticileriyle görüştü ve iri tip domates pazarını sahada inceledi.

İri domates üç bölümden oluşuyor

Beef, köy domatesi, pembe domates gibi büyük tiplerin hepsini iri olarak adlandırmak mümkün. Ama genellikle 180-250 gr arası ağırlığa sahip olan domatesler “iri tip”, 250-350 gr arasında olanlar ise “beef” olarak adlandırılıyor. Antalya’nın Serik ilçesinde domates üretimi yapan Dalıç Tarım’dan Fatih Dalıç, ideal iri tip domatesi, “Kesildiği zaman içinin dolgun olması, lifsiz olması ve en az üç bölümden oluşması gerekli” diye tanımlıyor: “Eskiden insanlar aroması güzel olduğu için küçük domatesleri tercih ediyordu. Ancak yapılan ıslah çalışmaları sayesinde bu durum değişti. Artık iri tip domateslerin de aroması yüksek. 80-90’lı yıllarda da domateslerin iri olanları tercih edilirdi. Şimdi domateste eski zamanlara dönüş yaşanmış oldu.”

Restoranlar tercih ediyor

İri domatesler özellikle restoranlar ve diğer gıda tedarikçileri tarafından sık tercih ediliyor. Yurtdışından en büyük talep ise Rusya’dan. Antalya-Serikli bir diğer üretici Abdurrahman Avcı, bu sezon kilosunu 2 TL civarından sattığı iri tip domatesin kazandıran bir ürün olduğunu söylüyor. Pazarın yüzde 80’i iri tip domates istiyor. Islahçılar da bu nedenle iri tip domates üzerinde yaptıkları çalışmalara ayrı bir önem vermeye başladı.”

Tek dezavantaj yola dayanım sorunu

Pazarın yüzde 80’inin talep gösterdiği iri tip domateslerin tek dezavantajı ise yola dayanımı. Bunun için domatesin iç kısmında daha fazla bölüm olması gerek. 4-5 bölümü olan domatesler yol boyu herhangi bir sarsılma yaşadığında gevşeme yaşamıyor. Domatesin irisinin pazarı da irileştikçe hem iç hem dış pazarın kazanacağı çok şey var. Lezzet, görüntü, kullanılabilirlikten yana her şey olumlu. İri tip domatesler hastalıklara ve yola dayanımı da garanti ederse yol tamamen açılmış olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.