tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.11.2014 10:05:43

Yedikule Bostanları imara açılıyor

Yedikule Bostanları ve çevresini imara açacak plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Koruma Kurulu’nun onayına sunulacak plan değişikliğinin Kurul tarafından onaylanması halinde yürürlüğe girilecek. İmar planına değişikliğine göre tarihi Yedikule Bostanları’na süs havuzu, sosyal tesis, dinlenme alanları ve konutlar yapılabilecek. Alanın bir kısmı ise bahçe olarak kullanılacak. CHP’li İmar Komisyonu Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu karara tepki göstererek, UNESCO Dünya Mirası içerisinde yer alan bostanların, ‘Zirai Botanik Dinlenme Alanı’ adı altında yok edileceğini belirtti: “Sura bitişik alanlarda bulunan bostanların korunacağına dair kararlar alınmıştı. Sosyal tesis, otoparklar, konut alanı düzenlemeleri yapılarak imara açılıyor. Burada yapılan her çalışma tarihsel dokuya zarar veriyor. Dosya geri çekilsin. Onaylanması halinde, bir kültür katliamının ortağı olursunuz.” Yapılan eleştirilere yanıt veren AKP’li İmar Komisyonu Başkanvekili Timur Soysal ise, alanın mezbelelik bir halde olduğunu söyledi ve “Orası bostanlıktan çıkmış, hafriyat atıklarıyla doldurulmuş, tinercilerin yaşadığı bir yer haline gelmişti” dedi. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Ağustos sayısında Yedikule Bostanları konusunu gündemine taşıyan tarlasera, bostanı korumak isteyen kişilerce başlatılmış mücadeleyi ele almıştı. Bostanın tarihi ve antropolojik yönünü öne çıkaran tarlasera, bostanda geçmişten bu yana üretim yapan mahalleliye söz vermişti. Haberin geniş özetine bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.tarlasera.com/bak-bostanci-gidiyor/  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.