tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.6.2014 08:39:02

Kiraza Çin vizesi

Türkiye’den Çin’e kiraz ihraç etmek için ilk adım atıldı. Çin’den gelen Karantina Uzman Heyeti, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) tarafından ağırlandı. UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, Çinli yetkililerin Türkiye Bitki Sağlığı Kontrol Sistemi ile Gıda Güvenilirliği hakkında bilgi aldıklarını belirtti. Türkiye’nin dünya kiraz üretiminde ilk sırada olduğunu hatırlatan Çalı, UYMSİB olarak ihracatı da aynı seviyeye getirmek istediklerini vurguladı ve “1,4 milyar nüfusu ve 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliriyle Çin, bizim için çok önemli. Çin pazarına girmek, kiraz ihracatı adına büyük bir başarı olacak” değerlendirmesinde bulundu. Çin’de 500 bin ton civarında kiraz üretildiğini ancak bu kirazın Türk kirazından boyut ve tat olarak farklı olduğunu söyleyen Çalı, Çin heyetinin Türk kirazına hayran kaldığını belirtti. UYMSİB’in ağırlıklı olarak AB ülkelerine ihracat yaptığını ve ihracatta ihtiyaç duyulan GLOBALGAP, İSO 9000 ve HACCP gibi belgelere sahip olduğuna da değinerek, “Çinli heyetin bütün taleplerini karşılıyoruz. Heyet, kirazla ilgili bütün bilgileri aldıktan sonra, kirazların üretildiği ve paketlendiği yerleri gezdi ve numune topladı. Ardından da kiraz bahçelerinde zirai mücadele faaliyetleri ve depolama konularında inceleme yaptı” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.