tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.6.2014 08:39:02

Kiraza Çin vizesi

Türkiye’den Çin’e kiraz ihraç etmek için ilk adım atıldı. Çin’den gelen Karantina Uzman Heyeti, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) tarafından ağırlandı. UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, Çinli yetkililerin Türkiye Bitki Sağlığı Kontrol Sistemi ile Gıda Güvenilirliği hakkında bilgi aldıklarını belirtti. Türkiye’nin dünya kiraz üretiminde ilk sırada olduğunu hatırlatan Çalı, UYMSİB olarak ihracatı da aynı seviyeye getirmek istediklerini vurguladı ve “1,4 milyar nüfusu ve 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliriyle Çin, bizim için çok önemli. Çin pazarına girmek, kiraz ihracatı adına büyük bir başarı olacak” değerlendirmesinde bulundu. Çin’de 500 bin ton civarında kiraz üretildiğini ancak bu kirazın Türk kirazından boyut ve tat olarak farklı olduğunu söyleyen Çalı, Çin heyetinin Türk kirazına hayran kaldığını belirtti. UYMSİB’in ağırlıklı olarak AB ülkelerine ihracat yaptığını ve ihracatta ihtiyaç duyulan GLOBALGAP, İSO 9000 ve HACCP gibi belgelere sahip olduğuna da değinerek, “Çinli heyetin bütün taleplerini karşılıyoruz. Heyet, kirazla ilgili bütün bilgileri aldıktan sonra, kirazların üretildiği ve paketlendiği yerleri gezdi ve numune topladı. Ardından da kiraz bahçelerinde zirai mücadele faaliyetleri ve depolama konularında inceleme yaptı” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.