tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.5.2014 07:47:55

Metal yiyen bitki keşfedildi

Filipinler’de keşfedilen ve Rinorea niccolifera olarak adlandırılan yeni bitki, kendi kendini zehirlemeden nikeli emiyor. Yapraklarında 18 bin ppm’e kadar metal biriktirebilen bitkinin nikel seviyesi, diğer birçok bitkiye oranla 100-1000 kat daha fazla. Ağır metal oranının yoğun olduğu Filipinler’de keşfedilen bitki, ülkenin Luzan Adasının batısında bulundu. ‘Hiper Birikim’ olarak bilinen bu özelliğe sahip Rinorea niccolifera bitkisinin dışında, dünyada bilinen yaklaşık 450 bitki var.  Nikel miktarının yoğun olduğu topraklarda ise bitkilerin sadece yüzde 1’inin yaşama becerisi var. Rinorea niccolifera bitkisinin sahip olduğu özellikten dolayı, ağır metallerle kirlenmiş alanlarda toprağın arındırılması için kullanılabileceği bildirildi. Aynı zamanda bitki, bünyesinde nikelleri tuttuğu için ‘Yeşil Maden’ olarak adlandırılabilecek yeni bir alanın meydana gelebileceği ve bitkinin bünyesinde tuttuğu metaller ayrıştırılarak yeşil maden adında yeni bir sektörün doğabileceği ifade edildi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.