tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.5.2014 07:28:12

Pancar üreticisine Karadrina uyarısı

Çukurova’daki pamuk tarlalarında sıkça görülen ve pamuk üreticilerinin korkulu rüyası olan Karadrina zararlısı, İç Anadolu’daki şeker pancarı tarlalarında da görüldü. Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, pancar üreticileri ilaçlama yapmaları konusunda uyarıldı. KOP İdaresi Tarım Danışmanı ve Selçuk Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Boyraz, pancar üreticilerinin bu yıl tarlalarında daha önce hiç karşılaşmadıkları yeni bir zararlının tehdidi ile karşı karşıya olduklarını bildirdi. Çizgili yaprak kurdu adıyla da bilinen Karadrina zararlısının, kış mevsiminin ılıman geçmesi sonucu bu yıl Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray’da tarım alanlarına zarar vermeye başladığını söyleyen Boyraz, “Normalde İç Anadolu’da çok fazla görülmeyen Kurtçuk, başta şeker pancarı ve ayçiçeği olmak üzere diğer ürünlere ciddi düzeylerde zarar vermeye başladı” açıklamasında bulundu. Boyraz, Karadrina zararlısının erken fide döneminde yaprakları yiyerek şeker pancarına zarar verdiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Karadrina olarak da bilinen bu zararlının ergini bir kelebektir. Kelebek, pancar yapraklarına yumurtalarını bırakır, yumurtadan çıkan kurtçuk, şeker pancarının taze yapraklarını yiyerek pancarda ciddi zarar oluşturur. En az 100 pancarda 10 tırtıl veya kurtçuğa rastlanıldığı zaman hiç beklemeden ilaçlama yapılması gerekir.“ İlaçlamaların, sabahın çok erken saatleri ile akşam serinliğinde bol su ile yapılması gerektiğini dile getiren Boyraz, “Bu zararlıya bazı ilaçların etkili olmadığını, bazı ilaçlara karşı da direnç kazandığını biliyoruz. Bu nedenle üreticimize, konunun uzmanlarına danışarak ilaç kullanmalarını tavsiye ediyoruz. İlaçlama, ilk evre nesillerine karşı düzgün yapılırsa, daha sonraki nesillerin çoğalması ve ortaya çıkması engellenmiş olacaktır” açıklamasında bulundu. Boyraz, Karadrina zararlısının şeker pancarı dışında ayçiçeği, fasulye, yonca, kavun ve karpuz gibi ürünlere de zarar verdiğini söyleyerek, ilk ilaçlamanın çok önemli olduğunu vurguladı. KOP İdaresi İyi Tarım Uygulamaları Ekip Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu ise, bölgede incelemede bulunduklarını ve amaçlarının üreticilerin yaşadıkları sorunları yerinde görerek sorunlara sağlıklı çözüm önerileri sunmak olduğunu belirtti.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.