tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.5.2014 12:55:35

Tarım arazilerinde çekirge istilası

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yaklaşık 500 dönümlük tarım arazisi binlerce çekirge tarafından istila edildi. Bölgede yeşil ot bırakmayan çekirgeler, ormanlık alanlardaki ağaçlarda da etkili oldu. 5 yıldır hep aynı dönemde yaşanan çekirge istilası, mahalle sakinlerinin tarım yapmasını engelliyor. Fethiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü bölgeye gelerek inceleme yaptı ve mahalle halkına ilaç desteğinde bulundu. Ancak tulumbayla yapılan ilaçlama tüm ovaya yayılan çekirgeleri yok etmeye yetmedi. Dodurga Mahallesi Muhtarı Rasih Mete konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Normalde bu alana arpa ve buğday ekimi yapılırdı, ancak şimdi adım attığınız yerden çekirge zıplıyor. 10 gün önce çekirgelerin alanı işgal ettiğini öğrendik. Sanırım çekirgeler dağılmadan yumurtalarını buraya bırakıyor ve her geçen yıl sayıları artarak alanı işgal ediyorlar.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.