tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.5.2014 12:06:52

Küresel ısınma tarım ürünlerini bozuyor

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından Nature dergisinde yayınlanan makalede, atmosferde artan karbondioksit gazının, buğday ve benzeri diğer kabuklu tarım ürünlerindeki demir, çinko ve protein miktarlarını azalttığı belirtildi. Bilim insanları iklim değişiminde bu gelişmenin sağlığa zarar veren en büyük tehlike olduğuna dikkat çekiyor. Harvard Üniversitesi’nden Samuel Myers önderliğinde araştırma yapan bir grup, ABD’nin Massachusetts eyaletinde 7 alanda, Avustralya ve Japonya’da uzun yıllar incelemeler yaptı. Yapılan incelemelerde, karbondioksit değerlerinin yükseldiği belirlenen bölgelerdeki buğday, pirinç, soya, mısır, darı ve bezelyedeki besin değerleri ölçüldü. İnceleme sonucunda yapılan kontrollerde, buğdaydaki çinko miktarının yüzde 9,3 oranında, demir miktarının ise 5,1 oranında azaldığı saptandı. Aynı zamanda pirinç, soya ve bezelyedeki besin değerlerinin de düştüğü gözlendi. Protein oranları da buğdayda yüzde 6,3 oranında, pirinçte ise 7,8 oranında azaldı. Darı ve mısırın ise karbondioksit artışından etkilenmediği görüldü. Besin değeri düşen tarım ürünlerinde, bu düşüşün nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinmiyor. Dünya genelinde araştırmacıların açıklamalarına göre, 2 milyar insan çinko ve demir eksikliğinden dolayı sağlık problemleri yaşıyor. Bilim insanları, iklim değişikliğinin gıda ürünleri üzerindeki olumsuz etkisine karşı, dirençli başka tür bitki çeşitleri üretmek gerektiğini belirtiyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.