tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.5.2014 08:04:00

Saman krizi yaşanabilir

Mayıs ayındaki yağışlara ve yaz aylarının aşırı sıcak geçmesine bağlı olarak, kuraklığın tarıma etkilerinin beklenenden daha yüksek olma ihtimali endişe yaratıyor. Hububat ürünlerindeki kaybın, saman üretiminin azalmasına ve yeni bir krizin yaşanmasına neden olması bekleniyor. Özellikle İç Anadolu, Trakya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kuraklığa bağlı olarak hububat üretiminin azalması ile saman üretimindeki büyük düşüş hayvancılık sektöründe endişe yaratıyor.  2012’de yaşanan saman krizi gibi bu yıl da, saman üretimindeki düşüşe bağlı olarak ithalatın yeniden gündeme gelmesi söz konusu. Hayvancılık işletmelerinden bazılarının bu krizi tahmin ederek 2013 ürünü saman almaya başlamasıyla, samanın kilosu 25 kuruştan 37 kuruşa yükseldi. Önümüzdeki dönemde hububat hasadı başladıktan sonra da saman fiyatının düşmesi değil artması bekleniyor. Bu beklentinin sebep olduğu panik havası nedeniyle, yalnız saman fiyatlarının değil, yonca ve diğer kaba yemlerin fiyatının da artması ve yem ithalatının yapılması gündemde.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.