tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.2.2014 09:32:25

Sertifikalı tohumda rekor

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, Türkiye’nin 2013 yılında 742 bin ton sertifikalı tohum ürettiğini ve 130 milyon dolarlık tohum ihracatı gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye’nin son yıllarda tohumculukta önemli gelişmelere imza attığını ifade eden Gençer, önümüzdeki 5 yıl içinde sertifikalı tohum üretimini 1 milyon tona çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Tüyap Konya Tohum ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışında konuşan Gençer, 10 yıl önce 145 bin ton olan sertifikalı tohum üretiminin 2012 yılında 645 bin tona çıktığını, 2013 yılında ise yüzde 15 daha artarak 745 bin tona yükseldiğini ifade etti. TÜRKTOB olarak bu konuşa önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Gençer; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da verdiği desteğin tohumculuk sektörünün gelişmesi açısından katkı sağladığını dile getirdi. Gençer, Türkiye’nin artık tohum ihraç eden bir ülke haline geldiğini söylerken, ithalatla ihracat arasındaki durumun her yıl ihracat lehine geliştiğini ve şu an 130 milyon dolar olan ihracatın önümüzdeki 10 yıl içinde 500 milyon dolara çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. Tüyap Konya Fuarcılık Anonim Şirketi Genel Müdürü İlhan Ersözlü açılışta yaptığı konuşmada; Türkiye’deki tohum üretiminin yaklaşık yüzde 40’ının Konya’da gerçekleştiğini ve üretim yapan firmaların yüzde 15’inin Konya’da olduğu söyledi. Konya’nın tohum üretimi açısından önemli bir merkez olduğunu vurgulayan Ersözlü, üretim parsellerinin büyük oluşu, birçok bölgede sulama imkanının olması, yaz döneminin yağışsız geçmesi gibi nedenlerle Konya’nın tohumculuk açısından elverişli bir şehir olduğunu ifade etti.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!