tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.1.2014 07:42:14

Gübreleme uyarısı: Toprak ölüyor!

Bilinçsiz gübreleme yeraltı sularına ve toprağa zarar veriyor. Bu konuda sorunlu bölgelerden biri de Doğu Karadeniz. Geçtiğimiz ay içerisinde Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık ve çay bahçelerinde incelemelerde bulunan gübre firması yetkilisi Hergen Reinken, özellikle aşırı kimyevi gübre vurulan tarım alanlarının tehlike sınırına yaklaştığını belirterek "Toprak ölüyor" tespitinde bulundu. Reinken, "Çay bahçelerinde çok fosfor var. Bu yer altındaki sular için büyük bir problem. Hektara 150 kg atılması gerekirken 1500 kilo gübre atılmış. Bu gübrenin büyük çoğunluğu yer altı sularına gidiyor karışıyor" diye konuştu.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.