tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.1.2014 07:56:40

Brezilya biberi Fethiye'de

Şifa kaynağı olarak bilinen Brezilya biberi, Fethiye'nin Kargı köyünde yetiştiriliyor. Brezilya biberinden elde edilen meyveler alternatif tıpta kullanılıyor. Kemoterapi tedavisi sonrası bazı iç organlardaki yaraların iyileştirilmesi ile vücut yüzeyinde bulunan yaraların iyileştirilmesi ve yüz felcinin önlenmesinde kullanıldığı ileri sürülen biber, yöre iklimine uyum sağladı. Şanlıurfa'da Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doç Dr.Ali Rıza Öztürk hocayla bu konuda müşterek bazı çalışmalar yürüten üreticiler, bitkinin birleşimindeki enzim oranları ve kimyasal özellikleri ile bir şifa kaynağı olduğunu söylüyor. Brezilya biberi bitkisi yaklaşık bir yılda 2 metre uzuyor. Eylül ayının on beşinde çiçek açıyor. Çiçeklenmenin azaldığı bir mevsimde, çiçek açması, bitkinin en önemli özelliği. Böylece arılara beslenme olanağı sağlandığı gibi bal üretimine de katkı sunuluyor. Ayrıca bitkinin çiçekleri, sivrisineklerle haşereleri kaçırıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.