tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.1.2014 08:21:26

Yıl yeni sorun eski

Tarımsal ihracat yükselişte fakat tarımdaki esas sorunlar yine örgütlenme, pazar ve rekabet. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bitkisel, hayvansal ürünler, ağaç ve orman ürünleri ihracatının yıllık bazda ilk kez 21,3 milyar doları geçtiğini belirtti. Bayraktar, Aralık ayında tarım ihracatının yüzde 20,3 artarak 1 milyar 834 milyon 311 bin dolardan 2 milyar 205 milyon 856 bin dolara, tarıma dayalı işlenmiş ürün ihracatının yüzde 7,4 artışla 973 milyon 558 bin dolardan 1 milyar 45 milyon 502 bin dolara yükseldiği bilgisini verdi. Türkiye’nin tarımdaki potansiyelinin tartışılmaz olduğunu ifade eden Bayraktar, yükselen grafiğe karşın sorunların devam ettiğini şu sözlerle iletti: “Ne kadar ihracat yapılırsa o kadar üretim imkanımız olur. Yeter ki rekabet ortamı yaratılsın, pazar bulunsun. Sorunumuz örgütlenme, pazarlama ve rekabet.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.