tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.12.2013 09:32:35

Fındıkta doğum süreci tehlikede

Fındık bahçelerindeki püseneklerde yaşanan dökülmelerin 2014 ürünü fındıkta doğum sürecini riske sokacağı belirtiliyor. Püsenek, fındık bitkisinin erkeklik organına yani erkek çieğe verilen bir isim. Püsenekte meydana gelen dökülme, gelecek sezonun verimini düşürebiliyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin yaptığı açıklamada, son günlerde püseneklerde dökülmelerin yaşandığı yönünde üreticilerden gelen şikayetler üzerine oda olarak fındık bahçelerinde incelemeler yaptıklarını belirtiyor. Birçok bölgede püseneklerde ciddi oranda dökülmelerin yaşandığını belirlediklerini ifade eden Keskin,"Bunun nedenini biz de bilemiyoruz. Püseneklerin doğum süreci öncesi bu şekilde dökülmesi hayra alamet bir durum değil" diyor. Keskin, fındıkta doğum sürecinin ocak ayında başladığını ve fındık dallarında bulunan püseneklerin ocak ayı itibarıyla tozuyarak karanfillerle döllenmesi sonucu fındıkta doğum olayının gerçekleştiğini ifade ediyor. Ancak yeni mahsul fındığın doğumu öncesi kendilerini endişelendiren bir durum yaşandığını şu sözlerle kaydediyor: "Biz o dönemde kuraklıktan dolayı yaşanan olumsuzluğun fındıkta etkisini önümüzdeki birkaç yıl göstereceğini söylemiştik. Şimdi bu söylemlerimizin doğruluğu ortaya çıkıyor. Püseneklerde yaşanan dökülmelerin kuraklıktan kaynaklandığını tahmin ediyoruz ama bu şu anlık bir tahmin. Henüz tam olarak nedenini bilemiyoruz, incelemelerimiz sürüyor."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.