tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.12.2013 08:40:16

Çileğin erkencisi pazarda

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin'in Silifke ilçesinde, serada üretimi yapılan çileğin hasadı başladı.Yaklaşık 200 kilogram çilek, kilosu 4 liradan satışa sunuldu. Silifke Ziraat Odası Meclis Başkanı ve çilek üreticisi Durhasan Akarca, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye'nin birçok yerinde kar ve soğuk hava etkili olurken ilçede örtü altında çilek hasat etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söylüyor. Hasad edilen çileğin iç piyasadan gelen talebe göre Türkiye'nin değişik illerine gönderileceğini anlatan Akarca, bu yıl örtü altında 1000 dönüm arazide dikimi yapılan erkenci cinsi çileklerin hasadına başlandığını kaydediyor. Akarca, sözlerine şunları ekliyor: "Kokusu, aroması ve lezzetiyle Silifke çileğinin dünyada eşi benzeri yok. Bu yıl 15 bin dönüm araziden 60 bin ton çilek hasadı bekliyoruz. Çileğin 20 bin tonu, başta Rusya olmak üzere gelen talebe göre çeşitli ülkelere ihraç edilecek. Kalan kısmı ise yurt içinde tüketilecek. Çilekler, temmuz ayı sonu itibariyle tarlaların hazırlanmasının ardından dikilmeye başlanıyor. Akabinde gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışmalar yapılıyor. Bu süreçte birçok kişi istihdam ediliyor. İlçede yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşarak karnını doyuruyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi ise çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraş'tan birçok insan ilçeye akın ediyor."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.