tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.12.2013 10:27:54

"Sektör büyüyor"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım sektörünün 53 yıldır ilk kez 6 yıl üst üste büyüdüğünü kaydediyor. Eker, Türkiye son 10 yılda tarım ürünleri ihracatını 16 milyar dolara yükselterek, gıda maddelerinde de toplam 41 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini duyuruyor. Eker, konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Son 10 yılın 9’unda istikrarlı büyüme gösteren tarım sektörü, 53 yıldır ilk kez 6 yıl üst üste büyüyerek rekor kırdı. Bu dönemde tarımsal hasıla 23,7milyar dolardan 62 milyar dolara çıktı. Üreticilere 2003 yılından bu yana toplam 60 milyar lira nakit destek sağlandı. Verilen desteklerin de etkisiyle son 10 yılda tahıl üretimi yüzde 22, meyve üretimi yüzde 36 oranında arttı” diyor. Tarım ürünlerinin ihracatı konusunda büyük başarılar elde edildiğini vurgulayan Eker, bu başarıları şöyle sıralıyor: “Türkiye, dünyada ihracatında 1. olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incirde rekor kırarak ilk kez 2011 yılında 1 milyar dolar barajını geçti. 3 Nisan'da Türk firmalarının AB ülkelerine süt ve süt ürünleri satılabilecek standartta olduğunu kabul edildi ve Türkiye'nin AB ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatı için izin çıktı. 2002 yılında 24 milyon dolar süt ve süt ürünleri ihracatı 2012 yılında 189 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde, yumurta ihracatı 4 milyon dolardan 351 milyon dolara, domates ihracatı 70 milyon dolardan 401 milyon dolara çıktı. Geçen yıl 683 milyon dolarlık üzüm, 841 milyon dolarlık buğday unu ihracatı yapıldı. Türkiye un ihracatından 2005 yılından beri oturduğu Dünya liderliği koltuğunu hiç bırakmadı. 2012-2013 sezonunda rekor kırarak ihracat miktarı 300 bin tonun üzerine çıkan fındıkta 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.