tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.12.2013 09:28:12

Çalıştaydan tohumculuğa bakış

Küresel Pencereden Türkiye Tohumculuğuna Bakış temalı 2. Uluslararası Tohumculuk Çalıştay’ı Antalya’da başladı.Yurt içinden ve yurt dışından 500 civarında davetlinin katıldığı çalıştayda; Türkiye tohumculuğunun gelişimi ve küresel anlamda dışa açılımı konuları değerlendirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından ortaklaşa düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, TSÜAB üyesi şirketler tarafından yılda yaklaşık 650 bin ton sertifikalı tohumluk üretildiği bilgisini verdi. Gerçer şöyle devam etti: “Türkiye’nin toplam tohumluk ticaret hacmi 1 milyar dolara yaklaşmakta. 190 milyon dolarlık ithalat ve 130 milyon dolarlık ihracat ile toplam dış ticaret hacmi 300 milyon doları aştı. Türkiye tohumculuk sektörü bugün 70 ülkeye tohumluk ihraç etmektedir. Son yıllarda ihracatımız artmakta ve ithalat ile ihracat makası devralıyor. 2013’ün ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre tohumluk ihracatı yüzde 22 arttı.” Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş ise sektördeki gelişmeyi “Ülkemiz özel sektörün ektin olduğu 573 firmayla, 2012 yılında piyasa değeri 750 milyon dolarlık ciro ile dünyanın 11. büyük tohumculuk sektörü haline geldi” diyerek ifade etti. Öte yandan üzerinde durulan bir nokta; Türkiye tohumculuğunun 2012 yılı verilerine göre 63 ülkeye 121 milyon dolarlık tohum ihracatı yapabilen ve uluslar arası rekabette var olan sektör haline gelmesi oldu. Türkiye'nin, dünya geneleindeki 12 bin bitki çeşidinin 4 bininin gen kaynağı olduğu belirtilirken; tarım alanlarının miras yoluyla bölünmesi en önemli sorunlardan biri olarak gösterildi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.