tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.4.2013 07:28:18

Arazi bölünmesi tarihe mi karışıyor?

“Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasa Tasarısı” dün Bakanlar Kurulu'nun imzasına açıldı. Tasarı, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Türkiye'nin tarım arazilerinin bölünmüşlüğüne yol açan miras yasası uzun yıllardır tartışmalara yol açıyordu. Yeni tasarı ise tarımsal arazilere miras hukuku bakımından “bölünemez eşya” niteliği kazandırıyor. Tapu kütüğüne işlenen bu statü, miras kalmış olsa dahi arazilerin bölünmesini engelleyecek. Buna göre; belirlenen parsel büyüklüğü; mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0.5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0.3 hektardan küçük olamayacak. Ancak çay, fındık, zeytin gibi özel iklim ve toprak istekleri olan bitkilerin yetiştiği yerler ile seralarda Bakanlığın uygun görüşü ile daha küçük parseller oluşturulabilecek Tasarının, miras arazilerinin paylaştırılması konusunda da düzenleyici olması hedefleniyor. Buna göre araziler mirasçıların tamamının payları oranında temsili için kuracakları şirkete devredilebilecek. Mirasçılar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde ise son kararı hakim belirleyecek. Tasarı da ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın asgari büyüklükte olmayan tarımsal arazi parsellerini gerektiğinde toplulaştırma ve değerlendirmek üzere kamulaştırabileceği belirtiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!