tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2013 08:07:16

Sigara yerine sigorta!

"Tarım Sigortalarının Gelecek 10 Yılı" başlıklı çalıştayda söz alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de ekili alanların sadece yüzde 8'inin sigorta kapsamında olduğuna dikkat çekti. Tarım Sigortaları Havuzu'nun (TARSİM) Rixos Hotel'de düzenlediği etkinlikte konuşan Eker; Avrupa'nın 1797, ABD'nin 1879 yılında geçtiği tarım sigortası uygulamalarının Türkiye'de 2006 yılında başladığını hatırlatarak hızla yaygınlaşmak zorunda olduğunu dile getirdi. Eker, "Devlet destekli sigorta uygulamasına başlangıçta birkaç riskle başladık ve her yıl daha çok riski sigorta kapsamına aldık. Ancak tarım sektörü hassas bir biyolojik denge üzerine bina edilmiştir ve bu hassas dengeye karşı muhtemel risklerin yönetilmesi gerekir" şeklinde konuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise Türkiye tarım sektöründe istihdam, üretim ve ihracat ile ilgili bilgileri ve sigortacılık sektöründe 2007 yılından bu yana yaşanan gelişmeleri aktardı. Üreticilerin sigortayı ihmal etmemeleri gerektiğini söyleyen Babacan, "10 paket sigara parasına 50 dönüm buğday ekili arazinizi her türlü riske karşı sigorta ettirmiş oluyorsunuz" şeklinde konuştu. Babacan, Sigorta primi açısından baktığımızda Türkiye tarım sigortaları Avrupa'da 3. sıraya yükselmiş durumda. Bu sisteme yeni başlayan ülkelerin ilk 7 yılı ile Türkiye'nin ilk 7 yılı mukayese edildiğinde Türkiye'deki uygulama ayrı bir başarı örneği olarak tescil edildl. Örneğin İspanya bu sistemi başlattıktan tam 8 yıl sonra dona karşı tarım sigortası verebilmeye başlamış. Biz sistemi kurduktan 6 ay sonra ise don sigorta kapsamına alınmıştı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.