tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.03.2023

Domates ihracatında “sakınca” yok

Domates ihracatında “sakınca” yok

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçen hafta uygulamaya koyduğu domates ihracatı kısıtlaması, gelen tepkilerin ardından kaldırıldı. Bakanlık tarafından yayımlanan resmi yazıda domates ihracatında bir “sakınca” olmadığı ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta bir gece yarısı yayımlanan tebliğle domates ihracatına kısıtlama getirilmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ile "Acele" ibaresiyle gönderdiği yazıda, domates fiyatlarındaki anormal artış ve 11 ili etkileyen deprem felaketi nedeniyle tedbir almak amacıyla 14 Nisan 2023 tarihine kadar domates ihracatının kısıtlanmasına karar verildiğinin altı çiziliyordu. Ayrıca tebliğde, gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması için bu tedbirin alındığı belirtiliyordu.

Domates ihracatını askıya alan bu kararın ardından ise sular durulmadı. Üreticilerden ihracatçılara birçok tarım paydaşı yayımlanan tebliğe tepki gösterirken, üretime ve üreticiye önemli ölçüde zarar verebileceği vurgulandı. İhracatçılar ve üreticilerle konuşulmadan alınan domateste ihracat kısıtlaması kararının tarım sektörünü önemli ölçüde etkileyeceği birçok ihracatçı ve üretici birliği tarafından dile getirildi. 

Gıdasavaşları_içfoto3.jpg

Domates ihracatı kısıtlaması kaldırıldı

Tepkilere kayıtsız kalamayan Tarım ve Orman Bakanlığı, domates ihracatına getirilen kısıtlama kararından vazgeçti. Bakanlık tarafından yayımlanan resmi yazıda “Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ’ kapsamında domates ürünlerinin ihracatının ikinci bir talimata kadar kısıtlandığı belirtilerek, ihracat başvuruları için Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenmemesi gerektiği bildirilmiştir. Bakanlık Makamından alınan 07.03.2023 tarih ve 9127479 sayılı olur ile domates için uygulanan kısıtlama kaldırılmıştır. Bu kapsamda, domates (taze/soğutulmuş) ihracatı için Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenmesinde sakınca bulunmamaktadır” denildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!