tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.01.2023

‘Sıcak kış’ tarımı vuruyor

‘Sıcak kış’ tarımı vuruyor

Dünyanın bugüne kadar ölçülmüş en sıcak beşinci yıl olan 2022’den pek çok ülke gibi Türkiye de etkilendi. Kış aylarının da sıcak geçmesi üreticileri tedirgin ederken gıda arzını tehlikeye sokuyor.

NTV’nin haberine göre, 1991-2020 ortalamasına göre 2022, küresel olarak dünyanın en sıcak 5. yılı olarak nitelendirildi. Yayınlanan iklim değişikliği ve tarım raporlarından hareketle bitki ve ekim alanlarının aşırı hava koşullarından ciddi oranlarda etkilendiği tespit edildi. Avrupa kış aylarında sıcaklarla uğraşırken, ABD çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan dondurucu soğuklarla mücadele ediyor. İklim değişikliğinin yarattığı ‘sıcak kış’ Türkiye’de etkisini göstermeye başladı. Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu, ülkede yağışların son üç ayda yüzde 40,6 azaldığını ve yüzde 81’i kuru tarım alanlarından oluşan Türkiye’de güz ekimlerinin geciktiğini belirtti. Kuraklık eylem planlarının acilen uygulanması gerekliliğine dikkat çeken Zaimoğlu, toprağın nem kapasitesini artıracak önlemlerin hızlıca alınmaması durumunda gıda arz güvenliğinin tehlikeye girebileceğini vurguladı. İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Baran Bozoğlu ise Türkiye’nin, en çok emisyon salan ülkeler sıralamasında 14’üncü olduğunu ve iklim hedefinin yetersiz kaldığını belirtti. Alışılmadık derecede artış gösteren sıcaklıklara gerekli önlemler alınmazsa çölleşme ve kıtlık benzeri sorunların ortaya çıkması bekleniyor. 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.