tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.12.2022

Tarım arazileri OSB’ye kurban ediliyor

Tarım arazileri OSB’ye kurban ediliyor

Temel geçim kaynağı tarımsal üretim olan Amasya’ya bağlı Çambükü Köyü’nün neredeyse tamamını kapsayan OSB inşasına karşı üreticilerin mücadelesi devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl, Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, mera alanlarına yapılması kararlaştırılan OSB’ye karşı 8 aydır mücadele ediliyor. Bilirkişi, raporunda ‘çevreye, tarım ve hayvancılığa etkileri, uzun dönemli kamu yararı’nı vurguladı ve bölgeye OSB inşasının uygun olmadığı belirtildi. Yargı süreci ise devam ediyor. Fakat mülki amirler tarafından, yargı süreci veya bilirkişi raporu dikkate alınmıyor. Üreticiler, henüz bilirkişi keşfi dahi yapılmadan meraların iş makineleriyle tahrip edildiğini ve hukukun ihlal edildiğini savunuyor. Öte yandan üreticilerin OSB’nin yerinin iptaline ilişkin açtığı davada ise mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verilmediği ve iptal talebinin reddedildiği biliniyor.

Köylülerin ekecek arazisi kalmadı

Diken muhabiri Ayşegül Kasap’ın yaptığı habere göre, mahkeme sürecinin devam etmesine rağmen iş makinelerinin bölgeye girmesiyle tarım arazileri biçilirken, 2 bin ağacın da kesildiği bildirildi. Amasya Valiliği ise hukuka aykırı hiçbir işlem yapılmadığını ve OSB alanına çevrilen arazilerin zaten kamu arazisi olduğunu savunuyor. Bölge üreticileri, tapulu arazilerinin yağmalanmasına, çoğu 20 yıllık ceviz ağaçlarının kesilmesine ve ekin ekilmiş tarlalarının kazılmasına tepki göstermek adına belediye binasının önünde hakkını arıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.