tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.11.2022

Arpada ithalat yolu göründü

Arpada ithalat yolu göründü

Arpa üretiminin neredeyse yarı yarıya arttığı ve ihracatına odaklanıldığı söylense de TMO’nun, 495 bin ton yemlik arpa ithalatı için ihale açtığı duyuruldu.

Stoklarda 6 milyon tondan fazla arpa ve buğday olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ithalata değil ihracata odaklandıklarını belirtmişti. TÜİK verilerine göre arpa üretiminde geçen yıla göre yüzde 47,8 artışla 8,5 milyon tona ulaşılacağı öngörülüyordu. Kirişçi, arpa açığı olmadığına, ihracata işaret ediyordu. Üretimi neredeyse yarı yarıya arttığı tespit edilen arpada ithalat haberi, üreticileri şaşırttı.

 495 bin ton arpa ithal edilecek

Ekim ayına kadar yem regülasyonu kapsamında ucuz arpa satışına başlanmaması üreticiyi tedirgin etmişti. Hasat sürecinde üreticiden 1 milyon ton arpa aldığı tahmin edilen TMO’nun, 495 bin ton yemlik arpa ithalatı için ihale açtığı duyuruldu. Arpa ithalatının 210 bin tonluk kısmının 1-31 Ocak tarihleri arasında teslim alınması öngörülüyor. Teslimatın 50’şer bin tonunun İskenderun, Mersin ve İzmir, 25’er bin tonunun Bandırma ve Samsun, 10 bin tonunun Trabzon limanlarından yapılması planlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.