tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.11.2022

Atıklar kullanılarak Mars’ta tarım yapılabilecek

Atıklar kullanılarak Mars’ta tarım yapılabilecek

Mars toprağı ve terra rosa benzerliği tarımı farklı bir boyuta taşıyor. Bilim insanları bu benzerlikten yola çıkarak Mars’ta tarım yapmayı hedefliyor. Böylece dünyanın tarımda onlarca yıl ileri atlayacağı öngörülüyor.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre, Doç. Dr. Cengiz Kahraman ve Doç. Dr. Gökhan Çaylı’nın, Mars’ın toprağının terra rosa ile benzer özellikler taşıdığını fark etmesi üzerine Mars’ta tarım yapmaya odaklandıkları öğrenildi. Mars toprağını simüle etmeyi planlayan araştırmacılar, Mars’ta önce tarımı sonra da kolonileşmeyi başlatmayı hedefliyor. Coğrafya ve kimya gibi iki farklı disiplinde uzmanlaşan araştırmacılar, tarımda verimi artırmak ve yeni tarım alanları yaratmak amacıyla odaklandıkları çalışmada, terra rosa topraklarının randımanını yüzde 20 artıracak özel polimerler geliştirdi. Doç Dr. Cengiz Kahraman, Akdeniz ve Ege bölgesinde yayılım alanı bulan terra rosa topraklarının verimlilik açısından 8 üzerinden 4-5 kabiliyet sınıfına dahil olduğunu ifade ediyor. Mars atmosferi ve coğrafi şartlarına bağlılığı en aza indirip, dünyadan götürülecek polimerlerle bitkiyi içten besleyecek bir yöntem geliştirdiklerini belirten araştırmacılar, bazı atıkları çeşitli kimyasal proseslerden geçirerek polimerik malzeme haline getirdiklerini, ardından polimerin içine oksijen implante ettiklerini, şimdi ise Mars toprağını ve atmosferini simüle etmeye odaklandıklarını ifade ediyor.

 

marsta-tarim-yapacaklar.jpg

Tarımın 50-60 yıl ileriye taşınması hedefleniyor

Türk bilim insanları, çalışmalar sonucunda öncelikle Türkiye’de, daha sonra dünyada tarımı iyileştirmeyi hedeflediklerini, ürettikleri polimerik malzemelerle ürünlerin hem verimini hem kalitesini artıracaklarını, hem de 5 ve yukarı sınıfta arazi kabiliyetine sahip topraklarda tarıma olanak sağlayacaklarını belirtiyor. Eğer çalışma daha ileri boyutlara taşınabilirse dünyadaki tarımı da 50-60 yıl ileri götürebileceği düşünülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.