tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.11.2022

Üreticiye izin şartı geliyor

Üreticiye izin şartı geliyor

Türkiye’de tarımsal üretimde düzenlemelere gidecek ve üreticileri izne bağlayacak yeni sözleşmeli üretim modeli TBMM’ye sunulacak.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarlası olanların istediğini ekme devrinin kapandığını, sözleşmeli üretim modelinin hayata geçirileceğini duyurdu. Türkiye’nin iklim yapısına, toprak ekolojisine ve bölge planlamasına uygun üretimin önemini vurgulayan Kirişçi, tarım alanlarının kullanımında izin alma şartı getirileceğini belirtti. Bu modele göre 2 yıldan fazla boş kalan arazilerin tarımsal faaliyetlerde kullanılması için yeni bir projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Mülkiyet hakkı alınmayan arazilerin boş kalmaması için tarımsal faaliyette bulunanlara kiraya verilmesi, kira bedelinin de mülk sahibi kişilere ödenmesi planlanıyor.

Yeni üretim modeli meclise sunulacak

Üreticinin önceki sene para eden ürünlere yüklenmesini eleştiren Bakan Kirişçi, artık böyle bir uygulamaya geçit verilmeyeceğini vurguladı. Yeni sözleşmeli modelin bir an önce hayata geçirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne modelin sunulacağını söyledi. Modelin meclisten geçmesi halinde üretici, istediği üretim alanında, istediği ürünü üretemeyecek. İzin alınarak yapılan üretimde arz açığı olan ürünlerin stratejik olarak üretilmesi amaçlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.