tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.10.2022

Bitkisel Üretim 2. Tahmini açıklandı

Bitkisel Üretim 2. Tahmini açıklandı

TÜİK, bitkisel üretim tahminlerini açıkladı. Tahıl ve meyve üretiminde artış tahmin edilirken, sebze üretim miktarında değişim beklenmiyor.

TÜİK’in açıkladığı "Bitkisel Üretim 2.Tahmini" verilerine göre 2022 yılında tahıl ürünleri üretim miktarlarının, bir önceki yıla göre yüzde 20,7 oranında artarak yaklaşık 38,5 milyon ton artacağı tahmin edildi. Meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde yüzde 3,8 oranında artış beklenirken, sebze grubu üretim miktarının ise aynı seviyede kalması bekleniyor.  Bu verilere göre 2022 yılında yaklaşık üretim miktarının tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 70 milyon ton, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde 25,8 milyon ton olması öngörülüyor.

Sebzeler grubunun önemli ürünlerinde azalma bekleniyor

Bir önceki yıla göre değişim göstermeyerek yaklaşık 31,7 milyon ton olacağı tahmin edilen sebzeler grubunun bazı ürünlerinde azalma olacağı öngörülüyor. Grubun önemli ürünlerinden domateste yüzde 0,7, karpuzda yüzde 1,5, kuru soğanda yüzde 6 oranında azalış olacağı tahmin edildi. Ancak hıyarda yüzde 2,8, havuçta yüzde 33,3, beyaz lahanada yüzde 19 oranında artış bekleniyor. Sebze grubuna benzer biçimde narenciye grubundan mandalinada yüzde 17,7, portakalda yüzde 31,3, limonda yüzde 32,5 oranında azalış olacağı öngörülüyor.tuik-grafik.png

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.