tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.09.2022

Çilekte Fusarium’a karşı dirençli yeni gen

Çilekte Fusarium’a karşı dirençli yeni gen

Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışmalar yürüten bitki bilimcileri çilek üretiminde ciddi kayıplara neden olan Fusarium solgunluğu hastalığına karşı dirençli gen keşfetti.

1930'lu yıllardan bu yana çilek, tarımsal üretimde oldukça önemli bir yere sahip. Islah programları aracılığıyla 60'tan fazla patentli çeşidi üretiliyor. Öyle ki 2020 yılına gelindiğinde küresel çilek üretiminin 8,8 milyon tonu aştığı görülüyor. Çilek üretiminde 3,3 milyon ton ile ilk sırada yer alan Çin, dünya çilek üretiminin yüzde 38’ini karşılıyor. İspanya en büyük ihracatçı konumda bulunurken ABD en büyük ithalatçı ülkelerin başında geliyor. Yetiştiricilik alanı çok fazla olan çileğin doğal olarak birçok hastalık ve zararlısı bulunuyor. Çilek hastalıkları kök, meyve ve yaprak olmak üzere üç kısımda toplanıyor. Kök hastalıkları içinde en yaygın olanlarının başında ise Fusarium solgunluğu hastalığı geliyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bu durum ileride son bulabilir. Fusarium solgunluğundan kaynaklanan çilek kayıpları, Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarının, toprak kaynaklı ölümcül hastalığa dirençli genleri keşfetmesinden sonra daha az tehdit oluşturacağı öngörülüyor.

cilek-haber-icfoto.jpg

Dirençli çeşitler yolda

Çilekte Fusarium solgunluğu hastalığına karşıı yapılan araştırmalarda Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, üniversite fidanlığında binlerce çilek bitkisini taradı ve DNA örnekleri aldı. Daha sonra, Fusarium solgunluğunun birincil ırkına dirençli genleri tanımlamak için genetik kullanarak bir DNA teşhisi geliştirdi. Bu çalışma, yetiştiricilerin dirençli geni gelecekteki çilek çeşitlerine sokabileceği anlamına geliyor. Önümüzdeki aylarda Fusarium solgunluk direnci genine sahip yeni çeşitlerin yayınlanacağı tahmin ediliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.