tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.08.2022

Kuraklık İspanya’da zeytini vurdu

Kuraklık İspanya’da zeytini vurdu

Aşırı sıcaklık ve yağış eksikliği, İspanya'nın doğal su rezervlerinin seviyelerinde çarpıcı bir düşüşe yol açıyor. İspanya'nın zeytinyağı üreticileri, yaşanan kuraklıktan büyük hasar görürken bunun şimdiye kadar yaşanan en kötü kuraklık olduğu belirtiliyor.

Güney İspanya'ya kadar uzanan, zeytin ağaçlarıyla dolu verimli ovalar, İspanya’yı küresel arzın yaklaşık yarısını oluşturan dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi haline getiriyor. Ancak şimdiye kadar kaydedilen en kötü kuraklık nedeniyle hasar gören İspanya zeytini giderek azalıyor. Bu yılın rekoltesinde yaklaşık üçte bir oranında düşüş gözlemleniyor. İspanya için hayati önem taşıyan sektörde, yıl sonuna kadar yağmur yağmazsa, daha fazla dikim yapmanın bir anlamı olmayacağı söyleniyor. İspanya’nın zeytin rezervinin yarısını üreten Jaén eyaleti dahil, fabrikalarda işten çıkartmalar olabileceği ve tüketicilerin zeytini daha yüksek fiyattan alacakları tahmin ediliyor.

Kuraklık Kasım ayına kadar devam edecek

Küresel Kuraklık Gözlemevi'nin son raporunda, Avrupa’nın yüzde 47'si kuraklık için "uyarı" durumunda görülüyor. İspanya, Avrupa Birliği'ndeki diğer ülkelerden daha fazla meyve ve sebze üretiyor. İspanya'nın zengin toprakları, çatlak toprak, kurumuş nehirler, solmuş mahsullerle gittikçe yoksullaşıyor. Aşırı sıcak ve yağış eksikliği sebebiyle, İspanya'nın doğal su rezervi seviyelerinde düşüş gözleniyor. İspanyol hükümeti su kıtlığını hafifletmek için okyanustan yararlanıyor. Tuzdan arındırma tesislerini genişletiyor ve yenilerini inşa ediyor. Tuzdan arındırma tesislerinde üretilen suyun yarısı mahsullerin sulanması için kullanılıyor. Uzmanlar, Avrupa Akdeniz'indeki sıcaklık artışının bu yıl en az Kasım ayına kadar süreceğini öngörüyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.