tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.07.2022

Kara koşnil zeytinin ayarlarını bozuyor

Kara koşnil zeytinin ayarlarını bozuyor

Zeytinde verim ve kaliteyi önemli ölçüde etkileyen zeytin kara koşnili ile mücadele edilmediği takdirde, ciddi boyutlarda kayıplarla karşılaşılabiliyor.

Zeytin yetiştiriciliğinin en büyük sorunlarından biri, verimde ve kalitede istenilen seviyelere ulaşılamaması. Üretimde verimi ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen unsurların başında ise hastalık ve zararlılar geliyor. Zeytinciliği ekonomik açıdan sekteye uğratan zararlılar arasında yer alan zeytin kara koşnili, yetiştiricilikte büyük rol oynuyor. Bu zararlıya özellikle Marmara Bölgesi’nde dikkat edilmesi gerekirken, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki zeytin alanlarında önemli derecede tehlike oluşturmuyor.

Sonbaharda aktif larvalarla karşılaşılıyor

7 ayrı biyolojik döneme sahip olan zeytin kara koşnili, kışı genellikle yapraklarda ikinci ve üçüncü dönem larva halinde geçiriyor. Kışı geçiren larvalar, havaların ısınmasıyla birlikte sürgünlere göç ediyor ve burada gelişerek yumurtalı dişi dönemine giriyor. Yumurtalı dişi dönemine geçiş Akdeniz Bölgesi’nde nisan ayı sonlarında, Ege Bölgesi’nde mayıs ayı sonlarında, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde temmuz aylarında gerçekleşiyor. Yumurtadan ilk larva çıkışı Akdeniz Bölgesi’nde mayıs ayında, diğer bölgelerde ise haziran ayında meydana geliyor. Yumurtadan çıkan aktif larvalar, yaprak ve sürgün gibi yeşil aksamlara doğru ilerliyor. Yaz ayları boyunca çıkış gösteren aktif larvalar, 1-7 gün yaprak ve sürgünlerde dolaşarak, kendilerine uygun yer buluyor ve birinci dönem larva haline geçiyor. Yaz sonlarına doğru ikinci ve üçüncü dönem larva formu gözlenen zararlı, kışa bu dönemde girmiş bulunuyor. Ancak bazı bireyler yaz boyunca gelişimlerini tamamlayarak, sonbaharda tekrar aktif larva veriyor ve böylece kısmen ikinci döl de tamamlanmış oluyor.

zeytin-kara-kosnil-1.jpg

Kuru sıcak hava zararlının ölümüne yol açıyor

Üreme gücü oldukça yüksek olan zeytin kara koşnilinin, bir ana kabuğu altında 500-3000 yumurta gözlemlenebiliyor. Ancak, kışın sıcaklığın 5-6 gün boyunca 0°C altına düşmesiyle ve yaz aylarında kuru sıcakların etkisiyle, önemli ölçüde doğal ölümler yaşanabiliyor.

Koşnilin yoğunluğu ile zarar da artıyor

Ana konukçusu zeytin olan bu zararlının, larva ve ergin dönemlerinde ağacın özsuyunu emerek beslendiği biliniyor. Ayrıca beslenmesi esnasında salgılamış olduğu tatlı maddenin üzerinde üreyen saprofit mantarlar, karaballığa sebep oluyor. Bir yandan özsuyunun emilmesi diğer bir yandan karaballığın fotosenteze engel olması, ağaçları zayıflatıyor ve üründe azalmalar yaşanıyor. Koşnilin yoğunluğu arttıkça yaprak ve meyve dökümleri ile dallarda kurumalar başlıyor, böyle zamanlardaki ürün kayıpları ise yüzde 60-70 oranına kadar varıyor. Daha sonraki yıllarda ağaçlar hiç meyve veremez hale gelirken, ağaç formunda çalılaşma yaşanabiliyor.

zeytin-kosnil.jpg

Zayıf ağaçlarda yaşama şansı daha yüksek

Zeytin kara koşnilinin kuvvetli ağaçlarda daha az yaşama şansı bulduğu biliniyor. Çeşitli sebeplerle zayıf düşmüş ağaçları kuvvetlendirmek adına ise mutlaka kuruyan dalların kesilmesi, ağaçların iç kısımlarının hava ve ışık almasını sağlayacak şekilde budanması ve gübrelemenin tekniğine uygun olarak yapılması gerekiyor.

Mücadeleye dişi bireyler yön veriyor

Zeytin kara koşniline karşı uygulanacak zirai ilaç mücadelesinde, zirai ilaçlama zamanı aktif larva çıkışına göre hesaplanıyor. Zirai ilaçlama yapılacak bahçelerde o yıla ait yumurtalı dişi bireyler kontrol edilerek, yumurtadan aktif larva çıkışı saptanıyor. Yumurtaların yüzde 50’sinin açıldığı devrede birinci, yüzde 90’ının açıldığı devrede ise ikinci zirai ilaçlama yapılıyor. Zirai ilaç mücadelesinde ağaçların tüm yüzeyine gelecek şekilde uygulama yapılmasına ise ayrıca özen gösterilmesi gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.