tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.05.2022

Hasat sonrasını bekleyen tehlike: Aflatoksin

Hasat sonrasını bekleyen tehlike: Aflatoksin

Küf kaynaklı zehirli madde olarak da bilinen aflatoksin, barındırdığı kimyasal içerik nedeniyle hayvan beslemesinden insan sağlığına kadar olumsuz etkiler yaratıyor. Özellikle Türkiye’nin ihracatında lider olduğu fındık ve incir gibi ürünlerde aflatoksin kaynaklı ekonomik kayıpların önüne geçmek önem taşıyor.

Son yıllarda insan yaşamını önemli derecede etkilediği için sıklıkla sözü edilen aflatoksin, başta Aspergillus türleri olmak üzere, belirli küfler tarafından üretilen çeşitli zehirli kanserojen ve mutajenlerden. Hem Aspergillus flavus hem de Aspergillus parasiticus tarafından üretilen aflatoksinler, doğada yaygın olarak bulunan otsu küflerin formları olarak da tanınıyor. Özellikle yüksek nemli bir ortama veya kuraklık gibi bazı stresli koşullara maruz kaldıktan sonra, hasattan önce veya depolama sırasında gıdaları kolonize edebilen bu küfler, gelişebilmek adına ise 25-35°C sıcaklığa ve yüzde 70 üzerinde nispi neme ihtiyaç duyuyor. 

gida-aflatoksin-misir.jpg

Tarımsal ihracatı etkiliyor

Normal koşullar altında toprakta bulunan aflatoksinin bulaşıp çoğalması ürünün tarladaki gelişimi, hasat edilmesi, depolanması veya son ürün haline getirilmesi esnasında yaşanıyor. Özellikle kuru yemişlerden Antep fıstığı, ceviz ve fındık; tahıllardan buğday, pirinç ve mısır; yağlı tohumlardan pamuk, ayçiçeği ve yer fıstığı; baharatlardan ise kırmızı biber, kara biber ve zencefil gibi ürünlerde karşılaşılan aflatoksin, bulaşmış olduğu yemi tüketen hayvanların sütlerinde ve bu sütlerden elde edilen ürünlerde de bulunabiliyor. Herhangi bir işlem ile gıdalardan arındırılamayan aflatoksin, 200-300°C yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olduğu için gıdaların ısıtılması veya pişirilmesi gibi işlemlerle de kaybolmuyor.

Son dönemlerde Türkiye’nin ihracat lideri olduğu fındık ve incir gibi ürünlerde yapılan aflatoksin kontrollerinden dolayı birçok ürün iade edilmişti. Bu sebeple birçok üretici ve ihracatçının özellikle dikkat ettiği ve önlem aldığı unsurların başında geliyor.

Doğru adımların atılması şart

Yüksek dozlarda tüketildiği zaman zehir etkisi gösterebilen aflatoksinden tüketicilerin korunabilmesi adına, kontroller esnasında numuneler alınarak analiz işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Zararlı olabilecek miktarda aflatoksin içeren gıda ve türevlerinin tüketime sunulmaması, aflatoksin riski bulunan gıdaların ise uygun şartlar altında saklanması, tüketici sağlığı için önem arz ediyor.  Bunun yanı sıra aflatoksin sebebiyle ihracatın sekteye uğraması ekonomik olarak ciddi kayıp anlamı taşıyor. Bunun önüne geçebilmek için geri dönüşü olmayan bu hastalık etmenini iyi tanımak ve doğru adımlar atarak bertaraf etmek şart.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.