tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.04.2022

Bitkisel et pazarı büyüyor

Bitkisel et pazarı büyüyor

Küresel ısınma, su ve hava kirliliği gibi sorunlara çözüm arama yolunda geliştirilen bitkisel et üretimi, teknoloji, artan tüketici ilgisi ve teşvikler sonucunda dünyada hızla yükselişe geçiyor.

Dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliğinin etken faktörü olduğu bilinen sera gazı, besi hayvancılığına alternatif yollar arayışına itiyor. Gıda sektörü, küresel açlık, yetersiz beslenme, gıda güvenliği gibi artan dünya nüfusunun getirdiği sorunlara karşı sürdürülebilir çözüm yolu olarak doğa ile daha uyumlu ve sürdürülebilirlik ilkesine uygun şekilde üretim gerçekleştirebilecek yeni uygulamalara yöneliyor. Yenilikçi küresel eğilimler, yüzyıllardır beslenmede temel protein kaynağı olan etin üretim zincirinde sürdürülebilir üretim ve tüketim olgularını gündeme getiriyor.

Günümüzde ete alternatif ürün önerisi olarak patates, buğday ve mantar gibi bitkilere, tat, koku ve doku eklenerek ‘’bitki bazlı et’ üretimi yapılıyor. Birçok ülkenin de üretimine başladığı inovatif yaklaşım perakendecilik sektöründe, yüzde 20’lik bir oranla satışı en hızlı artan yeni ve kazançlı ürün olarak değerlendiriliyor. Sektörde ‘’ Beyond Meat’’, ‘’Impossible Burger’’, ‘’ GoodCatch’’ gibi yeni oyuncular bitkisel et pazarını herkes için genişletiyor. 

bitkisel-et-pazari.jpg

Çin bitkisel eti teşvik ediyor

Çin'de siyasi gündemin en önemli konularından biri iklim değişikliği. Bu da dikkatleri tarım sektöründen kaynaklanan emisyonları azaltmanın bir yolu olarak alternatif proteinlere çeviriyor.

GFI tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çin başta olmak üzere Asya-Pasifik (APAC) bölgesi küresel protein pazarını dönüştürmek için en kritik bölgelerden biri. Hayvansal ürünlere alternatif olacak bitki ve hücre temelli besinler ciddi şekilde teşvik ediliyor. Aynı zamanda soya, buğday veya bezelye gibi daha geleneksel kaynaklara ek olarak, yer fıstığı, deniz yosunu, mikroalg ve su mercimeği gibi su bitkilerinin de yeni protein kaynakları olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte üreticiler için yeni ürün alanları açılıyor. 2050 yılına kadar bitki temelli ve kültür eti dâhil olmak üzere genel alternatif protein pazarının 250 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

3D teknolojisi bitkisel et üretiminde rol alıyor

Bilim insanları bitkisel et dokusunu, gerçek etin lif dokusunda üretmek için 3D yazıcılar kullanıyor. Gıda girişimcilerinin yaptığı ortak çalışmalarda et endüstrisi için önemli olan görüntü ve dokuyu sağlayabilmek amaçlanıyor. Bunun bir sonucu olarak 3D teknolojisiyle mantar ipliklerinden oluşturulan miselyum ağının yapısından etin lifli dokusu bitkisel olarak üretebiliyor. Bitki temelli et endüstrisinde teknolojinin hızla ilerliyor oluşu küresel et endüstrisinin bozup bozamayacağı ise merak konusu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.