tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.04.2022

Yerli tarım teknolojileri atağa geçiyor

Yerli tarım teknolojileri atağa geçiyor

Türkiye’de nesnelerin interneti ve yapay zekâ gibi sistemleri tarım teknolojilerine adapte eden yerli girişimlerin sayısı giderek artıyor. Tarım alanlarını yüksek teknolojiyle buluşturmayı hedefleyen bu girişimlerin amacı ise üretimden maksimum verim elde etmek.

Sürekli gelişmekte olan teknolojiler arasında yer alan nesnelerin interneti, yapay zekâ gibi çeşitli sistemler yerli girişimler aracılığıyla tarım teknolojilerinde kullanılıyor. Başta teknoparklar bünyesinde olmak üzere tarım alanında faaliyet gösteren birçok yerli girişim bulunuyor. Bu girişimler yüksek teknoloji sistemlerinden faydalanıyor ve tarımda verimliliği artıran uygulamaların geliştirilmesini sağlıyor. Türkiye’de tarım teknolojilerine yönelik çalışmalar yürüten bazı girişimler ise şimdiden ses getirmeye başladı.  

yerli-tarim-teknolojisi.jpg

Pamukta 130 milyon dolar çöpe gitmeyecek

Afara, pamuk üreticilerine yönelik geliştirilen bir robot. Pamuk hasadı sonrasında yere dökülen yüzde 5 ile yüzde 20 seviyesindeki pamukları görüntü işleme teknolojisi ile tespit edip, robotik kollarla bulunduğu koordinattan topluyor. Afara projesini hayata geçiren ekip, Türkiye'de 1 yılda yere dökülen 130 milyon dolarlık pamuğun kazanılmasına ve verimliliğin artırılmasına odaklanıyor. KOSGEB Ar-Ge programını tamamlayan robot, uluslararası patent alma sürecinde ilerliyor.

Arı sütü üretiminde kolaylık

Patent alma süreci devam eden BeePlant isimli girişim, Türkiye'deki arıcılar tarafından pek fazla üretilmeyen arı sütünün, insan ve arıların sağlığını gözeterek her arıcı tarafından üretilebilmesini amaçlıyor. İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki girişim, yapay zekâ kullanılarak tek tuşla arı sütü üretimi ve larva transferi sağlayan modüler kovan sistemi sayesinde arı ölümlerini yüzde 40 oranında düşürüyor ve 2 kat yüksek verim sağlıyor.

Sulamadan toprağa akıllı girişimler

Üreticilerin sulama problemlerine bir çözüm olarak nesnelerin interneti teknolojisini kullanarak geliştirilen yerli girişim Esular, tarımsal, peyzaj ve özel sulama alanları için sensör destekli, etkin, kablosuz, otomatik akıllı sulama çözümleri sunuyor. Hem maliyetleri azaltması hem de kablosuz şekilde çalışmasının yanı sıra pratik kurulumu ve kolay kullanım imkânı gibi özellikleri ile yüksek verim alınmasını sağlıyor. Esular, üreticileri zorlayan su maliyetini azaltmak, su kaynaklarını korumak ve geniş arazilerde sulamanın kolaylaştırılması gibi konularda çözüm yolu olmayı hedefliyor.

 

yerli-tarim-teknolojisi-2.jpg

2020 yılında faaliyete geçen Frux, topraksız tarım sistemleri üzerine uzmanlaşan bir girişim. Yapay zekâ ve nesnelerin interneti entegreli bu girişim, şehir merkezlerinde sürdürülebilir bir tarım çözümü sunuyor. Tarımsal üretimin mevsimden bağımsız yılın 365 günü minimum kaynak ve sıfır pestisit ile maksimum verimlilikte yapılmasını sağlarken, su, gübre ve toprak kullanımını azaltarak, şehir merkezlerini tarım arazilerine dönüştürmeyi hedefliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.