tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.12.2021

Evler mısır sapıyla ısınacak

 

konteyner-tarlalar-uretime-basladi.jpeg

Kuzey Amerika’da mısır sapları doğal gaza dönüştürülüyor. Kısa sürede 5 bin evin ısıtma ihtiyacının karşılaması beklenen uygulama şimdiden dikkat çekmeye başladı.  Bu uygulama aynı zamanda gübre görevi gören humus oluşumuna da yardımcı oluyor.

Yeni yıla sayılı günler kala ABD’nin Iowa eyaletinde bulunan Verbio Kuzey Amerika Fabrikası doğranmış mısır saplarını yenilenebilir enerji gazına dönüştürmeye hazırlanıyor. Havasız sindirim yöntemi ve sindirici tanklar aracılığıyla mısır sapları biyometan gazına dönüştürülüyor. Böylelikle süreç tamamlanmış oluyor.

İlk hedef 5 bin evi ısıtmak

Iowa’da yıllık olarak 13 milyon dönümden fazla alanda mısır üretimi gerçekleşiyor. Ayrıca mısır üretimi ile de ABD’de lider konumunda olması çalışmayı destekleyen önemli bir güç olarak görünüyor. Verbio Nevada Biorefinery tesislerinde ilk hedef 5 bin evin ısınma ihtiyacını karşılamak. Aynı zamanda gaz üretimini büyütmeyi hedefleyen şirket, ilerleyen zamanlarda sekiz tane daha sindirici tank inşa edecek.  

Konteyner-tarlalar-seri-uretime basladi-1.jpeg

Tesisin bir başka hedefi ise kendi enerji ihtiyaçlarını da ürettikleri gazdan karşılamak. Mısır saplarının doğal gaza dönüşme işlemi ne kadar basit gözükse de ekonomik anlamda zorlayıcı olduğu ve üretim sürecinin fazla zaman aldığı dile getiriliyor. Bununla birlikte üretimin hız kazanmasıyla bu sistemin yaygınlaştırılması da hedefleniyor.

Humus verimliliği arttıracak

Fabrika faaliyete geçtiğinde yılda yaklaşık 100 bin ton mısır sapını işlemeyi planlıyor. Doğal gazın oluşumu sırasında ortaya çıkan ve organik gübre görevi humusun ise tarlalarda verimi arttıracağı düşünülüyor.

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak güçlü bir konuma gelmesi beklenen mısır saplarının, doğaya olumlu katkı sağlayacağı ve enerji sorununa alternatif bir çözüm sunacağı altı çizilen noktalar arasında.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.