tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.03.2021

Kayısı hastalıklara yenik düşmesin!

Kayısı hastalıklara yenik düşmesin!

Lezzeti ve aromasıyla ün salan kayısı Anadolu’nun göz bebeği tarım ürünlerinden biri. Ancak bitkiye gelen hastalıklar bir yandan ağaca zarar verirken bir yandan da meyvenin gelişimini ve kalitesini olumsuz etkiliyor.

Kayısı ağaçlarına zarar veren birçok hastalık var. Ancak bazıları tam bir kayısı düşmanı! Yaprak delen (çil) hastalığı (Coryneum beijerinckii) bitkinin tomurcuk, yaprak, sürgün ve meyvesinde beliriyor. Yaprak yüzeyinde delikler oluşmasından dolayı ağaçta gerileme yaşanması oldukça mümkün. Ayrıca meyveler henüz körpeyken dahi hastalık yüzünden gelişemiyor.

Hastalığın yayılmasındaki en önemli kaynak ise yaşlı ve hasta tomurcuklar ile zamklar. Bu nedenle hastalıklı ve yaralı tomurcuklarla dal ve sürgünlerin budanarak bahçeden uzaklaştırılması gerekiyor. İşin zirai ilaçla mücadelesi ise bahar aylarında yapılıyor.

Çiçek monilyası hastalığı

Özellikle son yıllarda daha fazla görülmeye başlayan monilya hastalığı da kayısının önemli düşmanlarından biri. Enfeksiyona uğramış çiçeklerin kahverengiye dönüşmesine, ilerleyen zamanlarda ise kurumasına yol açan hastalık, ağaçtan alınan verimin büyük ölçüde önüne geçiyor.

Monilya ile mücadelede en kritik yıllar, yağışın ve dolayısıyla nemin fazla olduğu dönemler. Bu zamanlarda büyük bir kayıpla karşılaşmamak için enfekte olmuş yaprak, sürgün ve dalların kesilerek imha edilmesi gibi kültürel önlemlerin sıklaştırılmasında fayda var. Kimyasal mücadele ise özellikle çiçeklenme döneminde yapılıyor.

Kayısı (2).jpg

Armillaria kök çürüklüğü hastalığı

Kayısının mağdur olduğu bir diğer hastalık da armillaria kök çürüklüğü hastalığı (Armillaria mellea). Hastalıklı ağaçların kök ve kök boğazında, kabuk dokusu ile odun dokusu arasında beyaz renkli bir tabaka oluşuyor ve bu daha sonra beyaz renkli süngerimsi dokuya dönüşüyor. Hastalık bitkide sürgün oluşumunu azaltıp, yaprakları döküyor. Ardından dallarla birlikte ağacı tamamen kurutuyor.

Mücadele yöntemi olarak kuruyan ağaçların kökü en ince köklerle birlikte sökülerek kendi çukurunda yanmamış kireçle üzeri kapatılarak yapılıyor. Eğer hastalık bahçenin belli bir kısmında görülüyorsa hastalıklı ağaçların çevresini hendekle çevirmek gerekiyor. Ayrıca ağaçların sağlıklı gelişmeleri için derin dikimden ve aşırı sulamadan kaçınmak burada önemli bir husus.

Cytospora kanseri hastalığı

Cytospora kanseri hastalığı ise (Cytospora cincta) gövde, ana dal ve yan dallarda kanser, daha ince dallarda ise kuruma ve geriye doğru ölüm şeklinde ortaya çıkıyor. Daha çok ilkbahar ve sonbaharda yaralardan bulaşıp, kış donları sırasında oluşan kabuk çatlaklarından ve sonbaharda dökülen yaprak üzerinden geçiyor. İlkbahardaki bulaşmalar sonucunda daha kısa fakat daha çökük kanserler oluşuyor ve bunların birçoğu aynı yıl içinde kapanabiliyor. Ancak sonbahar ve kışın oluşan kanserler daha yavaş yayılarak dalların kurumasına yol açıyor.

Özellikle kış ve ilkbahar donlarından zarar görmüş ağaçlarda meydana gelen enfeksiyonlar çok sayıda meyve veren dalın kurumasına neden olduğundan üreticiye önemli verim kayıpları yaşatıyor. Bu hastalığın zirai ilaçla mücadelesi ise maalesef yok. Ancak bahar aylarında bordo bulamacı uygulaması ve enfekte dalların budanması hastalığı azaltmaya yardımcı olabilir.

 


Yorumlar
  • Yakup Yağmahan

    Allah ın rahmeti emekçilerin üzerine olsun

  • Mustafa Berk

    Benim işitme engelli iş alımı istiyorum temizlik

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.