tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.01.2021

Tarım artık gökyüzünü fethediyor

Tarım artık gökyüzünü fethediyor

Türkiye’de olduğu gibi dünya genelinde giderek daralan tarım alanları, buna karşın “yükselmeye” devam ediyor! Danimarka’da inşa edilen Nordic Harvest, Avrupa’nın en büyük dikey tarım alanlarından biri olarak üretime başladı.

Kentleşme ve sanayileşme gibi süreçlerin en dinamik olarak yaşandığı zamanlar, aynı zamanda tarım alanlarının da giderek daraldığı dönemlere denk geliyor. Bu durum, aynı gelişimleri yaşayan her ülke için geçerli. Ancak teknoloji faktörü, artık daha dar alanda daha verimli üretim yapmayı mümkün kılarak bu kaybı ikame ediyor.

Tabii bu, tarım arazilerinin üzerine titremek gerekliliğini değiştirmiyor! Özellikle son yıllarda değerli üretim alanlarını hızla feda etmekte olan Türkiye ne yazık ki bu açıdan olumsuz bir örnek vermeye başladı. Tarımsal arazi politikaları açısından olumlu örneklerin pek çoğunun adresi ise Avrupa ülkeleri.

Tarımın “dikine” yolculuğu hızlandı

Kentleşme sürecini yüzyıllar öncesinden yaşamaya başlayan ve bugün itibariyle ekilebilir alanları dünya ortalamasına göre oldukça düşük olan bir kıta için bu durum şaşırtıcı değil, hatta bir zorunluluk. Hem bitkisel üretimi kentsel alanlara taşıyabilmek hem de geniş kitlelere taze ürün ulaştırabilmek için en çok başvurulan konseptlerden biri de dikey tarım.

tarim-artik-gokyuzunu-fethediyor1.jpg

Avrupa’nın en büyük dikey tarım alanlarından biri ise geçtiğimiz günlerde üretime başladı. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 14 katlı bir yapı olarak inşa edilen Nordic Harvest, geçmişte daha çok hobi düzeyinde üretimle özdeşleşen dikey tarımın geniş çaplı ve endüstriyel düzeyde de yapılabileceğini kanıtlıyor.

Yüzde 95 su tasarrufu ile üretim

Kopenhag’ın Taastrup bölgesinde bundan 7 yıl önce başlatılan proje kapsamında toplam 7 bin metrekarelik bir topraksız tarım alanı oluşturuldu. Tamamen kapalı ve kontrollü bir üretim alanı olan Nordic Harvest’ta hem bitki koruma uygulamalarına, yani tarım ilacına ihtiyaç duyulmuyor. Tamamıyla yenilenebilir enerji kullanılan yapıda üretim yüzde 95 su tasarrufu ile yapılabiliyor.

20 bin LED ışık kullanılıyor

Geçtiğimiz Aralık ayında marul başta olmak üzere yeşillik türlerinin üretimine başlanan Nordic Harvest’ta çalışan insan sayısı aslında oldukça az. Bunun nedeni tohum taşımadan veri toplamaya kadar pek çok işi tarım robotlarının üstlenmesi. Bitkiler için günışığının yerini alan tam 20 bin adet LED ışık ise burayı biraz sessiz ama ışıl ışıl bir ortam haline getiriyor!

tarim-artik-gokyuzunu-fethediyor2.jpg

Yılda 15 kez hasat yapılacak

Projenin arkasındaki isim olan Anders Riemann, bu yılın ilk çeyreği itibariyle 200 ton ürün elde ederek pazara giriş yapacaklarını söylüyor. Yıl boyunca tam 15 kez hasat yapılması planlanan Nordic Harvest’ta 2021 için hedef ise toplam bin ton yeşillik üretmek. Şimdiden pek çok sipariş almaya başlayan bu dikey tarım alanının müşterileri arasında ise restoranlar, süpermarketler ve catering hizmeti veren firmalar bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.