tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.01.2021

Denizli’nin hicaz narı asfaltla mı örtülecek?

Denizli’nin hicaz narı asfaltla mı örtülecek?

Temeli atılan Aydın-Denizli otoyolu güzergahı binlerce dönümlük meyve bahçesinin üzerinden geçiyor. Üreticiler, başlatılan kamulaştırma çalışmaları konusunda bilgilendirilmediklerini söylüyor.

Denizli ve Aydın illerini birbirine bağlayacak ve İzmir-Antalya arasında kesintisiz ulaşımın önemli bir parçası olacak olan karayolu için ilk kazma yakın zamanda vuruldu. Ancak iki ilin sakinlerinin de uzun yıllardır bekledikleri bu proje kapsamında başlatılan arazi kamulaştırma çalışmaları bölgedeki tarımsal üreticilerin endişelerine neden oluyor.

Aydın-Denizli otoyolunun geçeceği güzergahta yer alan yaklaşık 4 bin dönüm genişliğinde tarım arazisi yer alıyor. Meyve bahçelerinin oluşturduğu bu tarım alanlarının geleceği inşaat çalışmalarıyla birlikte tehlikeye girmiş durumda. Arazisi söz konusu güzergah üzerinde kalan üreticiler, Resmi Gazete’de yayımlanan kamulaştırma kararından daha önce haberdar edilmediklerini söylüyor.

Birinci sınıf tarım arazileri bulunuyor

İki yılın aşan ihale sürecinin ardından temeli 16 Kasım’da atılan ve toplamda 163 kilometre uzunluğunda olması planlanan karayolunun geçeceği Denizli-Sarayköy ilçesine bağlı Duacılı ve Beylerbeyi mahallesi sakinleri, otoyol inşaatının meyve bahçelerini ortadan kaldıracağını, buna karşın belirlenen kamulaştırma bedellerinin ise düşük olduğundan yakınıyor.

denizli-nin-hicaz-nari-asfaltla-mi-ortulecek1.jpg

Otoyol projesinin güzergahı üzerinde Irlıganlı, Yeniköy, Küçükdere, Eldenizli, Kocadere ve Pınarkent gibi tarımsal üretimin ekonomik yaşamı şekillendirdiği mahalleler bulunuyor. Pamukkale ovasının bir bölümünü oluşturan bu bölgede birinci sınıf tarım arazisi olarak kabul edilen, İyi Tarım uygulamalarının yapıldığı ve GLOBALGAP sertifikasına sahip meyve bahçeleri bulunuyor.

Yıllık kayıp 6 milyon TL’yi bulacak

Söz konusu bölgenin Türkiye’de mikroklima özelliği olan 7 ovadan birini oluşturduğunu söyleyen Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, burada büyük oranda ihracata konu olan hicaz narı ile birlikte anjeliko erik, şeftali ve ayva gibi stratejik tarım ürünlerinin yetiştirildiğine dikkat çekiyor.

İnşaatın bu bahçelerdeki binlerce ağacın kesilmesine neden olacağını ve Denizli tarımının yıllık kaybının 6 milyon TL’yi bulacağını söyleyen Gemici, “Güzergah konusunda ve kamulaştırılacak araziler hakkında görüşümüz alınmadı. Bahçesinin kamulaştırılacağını öğrenen üreticiler büyük hayalkırıklığı yaşıyor” diye konuşuyor.

denizli-nin-hicaz-nari-asfaltla-mi-ortulecek2.jpg

Üretici bahçesinden vazgeçmek istemiyor

Söz konusu arazilerde Karayolları Müdürlüğü ekipleri tarafından tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü söyleyen Gemici, “Üretici milyonlar verseler de bahçesinden vazgeçmek istemiyor. Bizler otoyola karşı değiliz, ancak güzergah bizim de görüşümüz alınarak daha verimsiz arazilerin olduğu ve biraz daha yukarıda bulunan bölümden geçirilebilirdi” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.