tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.12.2020

Vergisiz ithalat dört ay daha sürecek

Vergisiz ithalat dört ay daha sürecek

Türkiye için hayati konumda olan üç tahıl ürününde Kasım başından beri gümrük vergisi olmaksızın sürdürülen ithalat rejimi 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Döviz kurlarındaki sürekli yükselişe paralel olarak girdi maliyetlerinde yaşanan artış Türkiye tarımını giderek daha zorlu bir kıskaca sürüklüyor. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yarattığı koşullar ile birlikte yaz aylarından bu yana devam eden kuraklık süreci ve son günlerde yaşanan afetler ise bu tabloya adeta tuz biber oluyor.

Tüm bu olumsuz etkenlerin gölgesinde ürün fiyatlarının makul seviyelerde tutulması için ise son yıllarda sıklıkla olduğu gibi başvurulan başlıca yöntemlerden biri ithalatın kolaylaştırılması oluyor. İç piyasanın kontrol altına alınması ve spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi gerekçesiyle alınan bu önlemler ise ithalatta geçerli olan gümrük vergilerinin düşürülmesi şeklinde uygulanıyor.

Üretim ve fiyat krizine karşı ithalat ayarı

Bu uygulamalara konu olan başlıca ürünler sezona göre genel olarak üretiminde azalma yaşanan bakliyat ya da hububat ürünleri oluyor. Son olarak Kasım ayının başında bu yıl ciddi bir rekolte kaybı ve fiyat artışıyla karşı karşıya olan ayçiçeğinde aynı yönteme başvurulmuş ve “çerezlik olmayan ay çekirdeği” ithalatında gümrük vergisi 1 Temmuz 2021’e kadar sıfırlanmış, mercimekte ise yüzde 9’a düşürülmüştü.

vergisiz-ithalat-dort-ay-daha-surecek1.jpg

Aynı tarihlerde üç temel tahıl ürünü olan buğday, arpa ve mısırda da ithalatta uygulanan gümrük vergileri bu yılın sonuna kadar kaldırılmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde 31 Aralık günü süresi dolacak olan bu uygulamanın devamına karar verildi ve Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar ile söz konusu ürünlerin gümrük vergisiz ithalatı 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Gümrük vergisiz ithalat 30 Ekim’de başlamıştı

Böylece 30 Ekim tarihinden bu yana sıfır gümrük vergisiyle ithal edilen buğday, arpa ve mısırda dış alım en az 4 ay daha gümrük vergisi olmaksızın yapılacak. Uygulamaya dahil olan ürün grupları arasında makarnalık buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, maltlık arpa ve mısır bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.