tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.12.2020

Vergisiz ithalat dört ay daha sürecek

Vergisiz ithalat dört ay daha sürecek

Türkiye için hayati konumda olan üç tahıl ürününde Kasım başından beri gümrük vergisi olmaksızın sürdürülen ithalat rejimi 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Döviz kurlarındaki sürekli yükselişe paralel olarak girdi maliyetlerinde yaşanan artış Türkiye tarımını giderek daha zorlu bir kıskaca sürüklüyor. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yarattığı koşullar ile birlikte yaz aylarından bu yana devam eden kuraklık süreci ve son günlerde yaşanan afetler ise bu tabloya adeta tuz biber oluyor.

Tüm bu olumsuz etkenlerin gölgesinde ürün fiyatlarının makul seviyelerde tutulması için ise son yıllarda sıklıkla olduğu gibi başvurulan başlıca yöntemlerden biri ithalatın kolaylaştırılması oluyor. İç piyasanın kontrol altına alınması ve spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi gerekçesiyle alınan bu önlemler ise ithalatta geçerli olan gümrük vergilerinin düşürülmesi şeklinde uygulanıyor.

Üretim ve fiyat krizine karşı ithalat ayarı

Bu uygulamalara konu olan başlıca ürünler sezona göre genel olarak üretiminde azalma yaşanan bakliyat ya da hububat ürünleri oluyor. Son olarak Kasım ayının başında bu yıl ciddi bir rekolte kaybı ve fiyat artışıyla karşı karşıya olan ayçiçeğinde aynı yönteme başvurulmuş ve “çerezlik olmayan ay çekirdeği” ithalatında gümrük vergisi 1 Temmuz 2021’e kadar sıfırlanmış, mercimekte ise yüzde 9’a düşürülmüştü.

vergisiz-ithalat-dort-ay-daha-surecek1.jpg

Aynı tarihlerde üç temel tahıl ürünü olan buğday, arpa ve mısırda da ithalatta uygulanan gümrük vergileri bu yılın sonuna kadar kaldırılmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde 31 Aralık günü süresi dolacak olan bu uygulamanın devamına karar verildi ve Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar ile söz konusu ürünlerin gümrük vergisiz ithalatı 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Gümrük vergisiz ithalat 30 Ekim’de başlamıştı

Böylece 30 Ekim tarihinden bu yana sıfır gümrük vergisiyle ithal edilen buğday, arpa ve mısırda dış alım en az 4 ay daha gümrük vergisi olmaksızın yapılacak. Uygulamaya dahil olan ürün grupları arasında makarnalık buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, maltlık arpa ve mısır bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.