tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.11.2020

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Türkiye son günlerde neredeyse her yeni güne kendi para biriminin kaybettiği değere dair haberlerle başlıyor. Döviz kurlarında yaşanan bu amansız artışın ilk elden etkilediği alanlardan biri bitkisel üretim. Çünkü girdi kalemlerinin neredeyse hepsi büyük oranda ithalata bağımlı durumda.

tarlasera Kasım sayısında Türk lirasının girdiği bu türbülansta tarım adına en çok sarsıntıyı yaşayan iki cepheyi ele alıyor. Bunlardan ilki tarım makinelerinde yaşananlar. Bu yıl içinde traktör fiyatlarında yaşanan dörtte bir oranındaki artışa karşın bir yandan üreticiler yeni makine alımı için sıra bekliyor. Makine piyasasındaki bu karmaşık tabloyu Detay sayfalarımızda anlaşılır kılmaya çalıştık.

Fiyat artışlarını en dramatik şekilde yaşayan bir diğer piyasa ise bitki besleme. Üreticilerin ekonomik zorluklar karşısında gözden ilk çıkardığı girdi kalemi olan gübreleme buna karşın verim ve kazanç için kilit konumda. Buğdayda ekim döneminin başladığı bu günlerde bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementlerini, taban gübrelemesinin oynadığı kritik rolü ve bu uygulamanın püf noktalarını tarlasera Kasım sayısında ele aldı.

tarlasera-kasim-sayisi-cikti2.jpg

Renkleri geleceğe taşıyabilmek için

tarlasera’nın bu ay Kapak Konusu olarak belirlediği biyoçeşitlilik, yalnızca tarımın değil bir bütün olarak gezegenimiz üzerindeki yaşamın geleceği için kilit bir sözcük. Bu sözcük son yıllarda ne kadar “hovardaca” kullanılıyorsa, bir yandan biyoçeşitliliğin kendisi de o kadar sorumsuz yönelimlerin yarattığı risklerle boğuşuyor. Peki doğa ve tarımdaki renkliliği, verimi ve lezzeti geleceğe taşıyabilmek için neler yapmalı? tarlasera işte bu hayati sorunun cevabını arıyor.

Biyoçeşitlilik demişken; Anadolu coğrafyasının kendi bitkisel renkliliğinin göstergesi olan iki ürün de tarlasera Kasım sayısında kendine yer buldu. Bunlardan ilki, yaz aylarında yaşanan rekolte kaybına karşın üreticisine kazandırmaya devam eden avokado. Diğeri ise artık Türkiye’de de istikrarlı bir ekim profiline ulaşan mor patates.

Bu ay başka neler var?

Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda tarımın konumuna dair ayrıntıları ve en kurak topraklarda bile sürdürülebilir sebze üretiminin mümkün olduğunu kanıtlayan Sundrop çiftliklerinin öyküsünü Detay sayfalarında anlatan tarlasera’nın bu ayki Röportaj konuğu ise Antalya-Aksu’nun önemli zirai bayilerinden Seher Doğan oldu. “Türkiye’de zirai bayi kirliliği mi var?” sorusuna cevap arayan bu söyleşiyi keyifle okuyacaksınız.

tarlasera-kasim-sayisi-cikti1.jpg

Okumak için mola verin!

Yenilikçi tasarımı ve görsel kalitesiyle yıllardır okurlarına çok özel bir dergi deneyimi yaşatan tarlasera’nın Kasım sayısını dijital ortamda okumak için Dergilik uygulamasını telefonunuza indirip bu linke tıklayabilirsiniz. Derginizi elinize alıp okumayı tercih ediyorsanız o halde Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. tarlasera’yı her ay masanızda görmek için ise tek yapmanız gereken abone olmak. Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.