tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.10.2020

İşte AB vatandaşı olan dördüncü Türk ürünü!

İşte AB vatandaşı olan dördüncü Türk ürünü!

Avrupa Birliği Komisyonu nezdinde coğrafi işaret tescili almaya hak kazanan Aydın kestanesi artık uluslararası pazarda markalaşmaya hazır.

Henüz ülke genelinde hava sıcaklıkları hala üst seviyelerde olsa da artık Ekim ayının gelmesiyle birlikte kış mevsimine hazırlıklar tarım başta olmak üzere yaşamın tüm alanlarında başladı. Kimi tüketiciler için kış akşamların denildiğinde ise akla ilk gelen yiyecek kestane oluyor. Kestane denildiğinde ise akıllara en önce Aydın ili geliyor!

Artık pazarda AB künyesi ile dolaşacak

Yurtiçinde üretilen kestanenin yaklaşık yüzde 40’ında pay sahibi olan Aydın’da yetiştirilen kestane, kalitesi ve lezzetiyle hem Türkiye hem de dünya genelinde benzersiz bir tarımsal ürün ollarak ön plana çıkıyor. Aydın kestanesinin doğasında bulunan bu “marka” özelliğinin uluslararası düzeyde resmileşmesi için ise en önemli eşik artık aşıldı.

Ürünün Avrupa Birliği (AB) tescilli coğrafi işaret sahibi olması için Aydın Ticaret Borsası tarafından 2015 yılında yapılan başvuru süreci geçtiğimiz günlerde mutlu sona ulaştı. Böylece Malatya kayısısı, Aydın inciri ve Antep baklavasından sonra “AB vatandaşlığı”na hak kazanan dördüncü yerli tarım ve gıda ürünü de Aydın kestanesi oldu.

iste-ab-vatandasi-olan-donduncu-turk-urunu1.jpg

Hem taklide karşı korunacak hem fiyatı artacak

Başta İtalya ve Almanya olmak üzere Türkiye’den yapılan kestane ihracatında AB ülkeleri önemli yer tutuyor. Aydın kestanesinin bu pazarda AB imzalı coğrafi işaret ile yer alacak olması hem markalaşma hem de katma değer açısından büyük fayda sağlayacak. Aynı zamanda ürün taklit ve kötüye kullanıma karşı da koruma altına alınmış olacak. Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, “Aydın kestanesi artık tüm dünya tarafından bilinecek ve buna bağlı olarak fiyatı da artacaktır” diyor.

İşte AB tescili talep edilen diğer ürünler

Aydın kestanesi gibi AB tescil başvurusu yapılan diğer ürünler olan Afyon sucuğu, Afyon pastırması, İnegöl köfte, Taşköprü sarımsağı, Kayseri mantısı, Kayseri sucuğu, Kayseri pastırması, Antep fıstığı, Bayramiç beyazı, Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini, Antep lahmacunu, Giresun tombul fındığı, Antakya künefesi, Maraş çöreği, Çağlayancerit cevizi, Maraş tarhanası, Gemlik zeytini ve Milas yağlı zeytini için ise AB Komisyonu’nun inceleme süreci devam ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.