tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.10.2020

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera-ekim-sayisi-okurlariyla-bulustu1.jpg

Narenciye tarımında ülkeler arasındaki yaklaşım farkını masaya yatıran tarlasera, bu ay yine dopdolu içeriğiyle okurlarına farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Türkiye, Akdeniz havzasındaki ülkeler içerisinde en çok narenciye yetiştiren dördüncü ülke. İlk sırada ise İspanya bulunuyor. Coğrafi yapı olarak birbirine benzeyen bu iki ülkenin narenciyeye bakış da aynı oranda benzer mi? Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera Ekim sayısında mikrofonu her iki ülkeden narenciye paydaşlarına uzattı ve cevabı onlarla birlikte aradı.

Devlet desteklerinin düşürülmesi ve üretimde yaşanan dalgalanmalar uzun süredir pamuğu gündemde tutuyor. Ancak daha uzun zamana yayılan bir gerçek daha var ki, o da pamuk tarımında teknolojinin yarattığı gözle görülür dönüşüm. Özellikle Covid-19 salgınıyla birlikte iyice ayyuka çıkan işgücü sorunu bu dönüşümü daha da zorunlu hale getirdi. tarlasera bu ay Dosya konusu olarak modern pamuk tarımının en önemli araçlarından hasat makinelerini inceliyor.

Türkiye tarihinden bir kesit: Üretici bankaları

Üretici bankaları, Türkiye’de tarımın tarihine derinlemesine göz atıldığında oldukça kritik bir yer tutan, ancak çoğu zaman gözden kaçan bir detay. Bundan yaklaşık 100 yıl önce Milli İktisat Politikası ile birlikte yerli üretimin gelişmesinde önemli rol oynayan üretici bankalarının en iyi örneklerinden olan Manisa Bağcılar Bankası’nın öyküsü Ekim ayında tarlasera sayfalarında.

tarlasera-ekim-sayisi-okurlariyla-bulustu2.jpg

Tarım denizlere açılırken…

Tarımı topraktan denizlere taşıyan deniz yosunu yetiştiriciliği, bademde çeşit seçimi ve gübrelemeye dair püf noktaları, elmada karaleke hastalığını tarihe gömmeyi hedefleyen ıslah çalışmaları ve Türkiye’de 2012’den beri üreticilerin, son dönemde ise tüketicilerin tanışmaya başladığı aronya meyvesine dair bilmediklerinizi de tarlasera’nın Detay sayfalarında okuyacaksınız.

Kadınların sesi her zamankinden gür!

Bitkisel üretim yüzyıllar boyunca kadınların ve erkeklerin ortak emeği üzerinden yükseldi. Öte yandan kadın emeğini“görünmezliği”, tarımı bugünlere kadar hem sosyal yapılara hem de zihinlere erkek egemen bir uğraş olarak yerleştirdi. Ancak hem dünyada hem de Türkiye’de kadınların sesi, gücü ve başarıları tarımın semalarında gitgide daha çok duyuluyor.

Bu başarı hikayelerinden biri de Fatma Yıldırım Özgök’e ait. 1995 yılından beri sektörün içinde yer alan Özgök, kurduğu zirai ilaç bayisi ile hem önemli hizmetler vermeye devam ediyor hem de tarımsal zincirinin neresinde olursa olsun pek çok kadına örnek oluyor. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ne özel olarak bu ay Özgök ile yaptığımız söyleşiyi keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz.

tarlasera-ekim-sayisi-okurlariyla-bulustu3.jpg

Okumak için mola verin!

Yenilikçi tasarımı ve görsel kalitesiyle yıllardır okurlarına çok özel bir dergi deneyimi yaşatan tarlasera’nın Ekim sayısını dijital ortamda okumak için Dergilik uygulamasını telefonunuza indirip bu linke tıklayabilirsiniz. Derginizi elinize alıp okumayı tercih ediyorsanız o halde Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. tarlasera’yı her ay masanızda görmek için ise tek yapmanız gereken abone olmak. Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.