tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.09.2020

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

bu-koyun-tarihini-kadinlar-yaziyor1.jpg

Artvin-Yusufeli’ne bağlı Kılıçkaya köyünde kadın girişimcilerin kurduğu kooperatif, üretim ve pazarlamada yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Kılıçkaya Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı, toplam 113 haneli bir köy. 1930 yılında Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanının seçildiği belde olarak ülke tarihine geçen bu köyünün öyküsü tam 90 yıl sonra yeniden kadınların imzasıyla bir kez daha baştan yazılıyor. Bu imzanın mürekkebini ise tarım oluşturuyor!

Geçmişten beri bitkisel üretimin önemli yer tuttuğu Kılıçkaya’da bundan kısa bir süre önce tarım ortak paydasında buluşan kadın üreticiler bir araya gelerek “Kılıçkaya Kadın Girişimci Üretim İşleme” adıyla bir kooperatif kurdu. Üretimden pazarlama aşamasına kadar birlikten doğan gücü kullanan kadınlar, hem bölgedeki ürün çeşitliliğini arttırmayı hem de yerel ekonomiye yepyeni bir soluk getirmeyi başardı.

Dört büyük şehre gönderiliyor

Kadınların emeğiyle toprakla buluşan domates, patlıcan, biber ve fasulye gibi sebzelerin yanı sıra dere kenarlarında yetişen böğürtlen, yabani erik ve dağ eteklerinden toplanan kuşburnu kooperatifin ürettiği ürün paletinde yer alıyor. Bu ürünlerden katkı maddesi kullanılmadan elde edilen salça, marmelat ve reçel gibi ürünler ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi metropoller başta olmak üzere pek çok ile gönderiliyor.

bu-koyun-tarihini-kadinlar-yaziyor2.jpg

İşte kooperatife ilham olan tarihi isim

Misyonunu “gıda terörünün önüne geçmek ve tüketicilerin doğal ürünlere ulaşımı sağlamak” olarak belirleyen kooperatifin üretim sürecinde erkekler de kadın girişimcilerin en önemli yardımcıları. Kooperatifin kuruluşuna destek olan isimlerden emekli bankası İlhan Katkat, kadınların bu projeye başlarken 3 Nisan 1930 yılında yapılan seçimlerde Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı seçilen Sadiye Ardahan’dan ilham aldığını söylüyor.

Buğday ve pirinç de Kılıçkayalı kadınların eseri

Kılıçkaya’da bulunan değirmende öğütülen buğdayın yanı sıra bölgede yetişen kepekli pirincin de talep gördüğünü dile getiren köy muhtarı Serken Koptagit ise, “Köyümüzde üretilen domates, fasulye, patlıcan, biber, kavun, karpuz, zeytin, kayısı, şeftali, kiraz, elma ve armut gibi ürünlerin de tamamı doğal yöntemlerle üretiliyor” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.